Spasovski: Korrupsioni është ulur për 22 për qind

INA
INA

11 Gusht, 2023

Korrupsioni në gjashtë muajt e parë të vitit 2023 është ulur për 22 për qind në krahasim me vitin e kaluar, thotë ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

Ministri njofton se në gjysmën e parë të vitit janë evidentuar 47 vepra penale, 80 kryerës janë paraqitur penalisht dhe dëm material mbi 92,7 milionë denarë. Po ashtu, 26 vepra penale për keqpërdorim të pozitës zyrtare me elementë korruptiv dhe nëntë vepra penale për punë nga pakujdesia.

Gjatë kësaj periudhe janë kryer gjashtë vepra për marrje ryshfeti, katër për dhënie ryshfeti dhe një vepër penale për pastrim parash dhe produkte të tjera të veprës penale, si dhe nxitje në lidhje me shpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar”, shton Spasovski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5169

Taravari: Lëvizja BESA ka rritje të elektoratit

spartak

Ngjela: Të mbyllen me ligj televizionet që ftojnë antishqiptarë në studio!

vmro-mickoski

Kuzeska: Mickoski është kopje e Gruevskit

gjykata-kushtetuese

Gjykata Kushtetuese nuk vlerëson kushtetutshmërinë e Marrëveshjes së Prespës

Gruevski Mickovski

Gruevski i kërkon anëtarësisë të mos i besojnë Mickoskit

kurti me sanxhak dhe lugine

Kurti priti një delegacion të përfaqësuesve politikë të boshnjakëve dhe të shqiptarëve në Serbi

haradinaj-kurti

Haradinaj me akuza të reja: Kurti është shoqëruar me vajzën e ministrit të Millosheviqit

Fatmir Mexhiti

Mexhiti në OKB: Përgjigjja kolektive në kohë pandemie ndërton sistem shëndetësor rezistent

taulant balla

Ligji për shtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut të mos testohen

INFO

NA NDIQ