Spasovski: Maqedonia e Veriut ka konfiskuar një numër rekord të lëndëve narkotike

INA
INA

7 Qershor, 2023

Ministri i Sigurisë së Bosnjës dhe Hercegovinës, Nenad Neshiq, ka takuar sot ministrin e Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Sarajevë.

“Ne kemi vendosur dy synime: kontributin në rrugën evropiane dhe dëshirën që departamentet tona të jenë lokomotiva në atë rrugë. Pas EUROPOL-it i dhamë vetes një detyrë, e cila është FRONTEX. Maqedonia e Veriut tashmë e ka përmbushur këtë detyrë”, tha Neshiq.

Neshiq theksoi gjithashtu se Bosnja dhe Hercegovina dhe Maqedonia e Veriut përdoren nga kriminelët dhe kontrabandistët kur duan të ikin nga drejtësia.

Ai shtoi se ka bashkëpunim dhe marrëdhënie të mira mes dy vendeve, të cilat janë portat e BE-së.

Spasovski tha se Maqedonia e Veriut ka sekuestruar një numër rekord të lëndëve narkotike në vitet e fundit.

“Në bashkëpunim me Greqinë kemi prerë një zinxhir dhe kemi sekuestruar rreth 160 kilogramë drogë”, tha Spasovski.

Spasovski shtoi se parandalimi i tregtisë së paligjshme me lëndë narkotike është prioritet i Maqedonisë së Veriut, së bashku me krimin kibernetik dhe terrorizmin.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-27-00-23-05-927-edit_com.facebook.katana

Ish-shefi i Inteligjencës së Kroacisë për sulmin në veri: Shuplakë e madhe për Vuçiqin

anton-quni

Quni ‘zbulon’ qëllimin e terroristëve: Synimi s’ka qenë që të rrinë në Manastir

durmo llaskarc

Si mundet që rasti i “Llaskarcës” ku pati viktima, të zgjasë me vite? – pyet gjykatësja e Kushtetueses, Kacarska

milan radoicic radojcic

Grupi i Radojiçiqit ka dhënë deri në 15 mijë euro për djegien e veturave

Mesto: Beograd
Datum: 21.05.2010
Dogadjaj: POLITIKA/EKONOMIJA - ministar bez portfelja u Vladi Srbije Sulejman Ugljanin potpisao je danas ugovore sa predstavnicima 31 preduzeÊa i organizacija iz nedovoljno razvijenih opötina, kojima se sredstva dodeljuju na osnovu prvog javnog konkursa za 2010. godinu
Licnosti: Sulejman Ugljanin

Sulejman Ugljanin përsërit kërkesën: Boshnjakët të bashkohen në negociatat ndërmjet Serbisë dhe Kosovës

Ali Ahmeti

Ahmeti: Pranoj rivalitetin, por jo deri në armiqësi

xhipi radojcicic radoicicit kfor

KFOR’i me deklaratë të re: Gjatë gjithë kohës u koordinuam, Policia e Kosovës veproi në përputhje me prerogativat ligjore

velimir bujanec ushtaraku kroat

Ushtaraku kroat: Mesazh shqiptarëve dhe Serbisë

policia kosoves terroristet veri

Reagon gruaja e terr oristit të vrarë : Pres që dikush të më zgjoj nga ky makth, prisja të dilje fitimtar

INFO

NA NDIQ