Spasovski: Migrimi, terrorizmi dhe krimi kibernetik ekzistojnë dhe do të mbeten

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/03/2022

Nga buxheti i MPB-së është renovuar objekti i “administratës së gjashtë” të famshme, e cila kujdeset për sigurinë e zyrtarëve shtetërorë dhe personave të rëndësishëm, tha për “Utrinski Brifing”, Oliver Spasovski, ministër i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut.

“Në kuadër të ministrisë po përpiqemi të minimizojmë kostot, por po bëhet ajo që duhet bërë, siç është rikonstruksioni i 72 objekteve të policisë që tani janë efiçent energjetik. Automjetet e MPB-së nuk janë në gjendje të mirë, kemi pasur një plan për prokurimin e automjeteve për punë operative, por Qeveria ka marrë masa kufizuese, kështu që fillimi i procedurës për prokurimin e automjeteve të tilla do të duhet të diskutohet në një seancë të Qeverisë. Prodhuesit e automjeteve kanë vështirësi në këtë kohë krize, andaj shtrohet pyetja se a do të mund të arrijmë një çmim normal”, thotë Spasovski.

Spasovski shton se përdor telefon privat dhe nuk përdor kartë zyrtare pagese.

Sa i përket sigurisë, Spasovski thotë se punojnë në koordinim me ASK-në për të ruajtur sigurinë në vend.

“Ka një sërë sfidash në këtë fushë. Ne kemi një pozicion të mirë gjeostrategjik, por edhe kjo shkakton probleme të mëdha. Jemi korridor, është parë me krizën e imigrantëve, pastaj me luftën kundër terrorizmit dhe të ngjashme, prandaj është e rëndësishme që shërbimet të jenë vigjilente”, thotë Spasovski.

Ai shton se nuk ka të dhëna për gjëra që mund të rrezikojnë sigurinë e vendit. Për sa i përket sigurisë, migrimi, terrorizmi dhe krimi kibernetik ekzistojnë dhe do të mbeten.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

INFO

NA NDIQ