Spasovski: Nëse është e nevojshme aplikoni tani për pasaporta të reja, shmangni turmat e verës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2022

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, apeloi qytetarët që tash të kontrollojnë pasaportat e tyre, nëse duhet ta ndërrojnë, këtë ta bëjnë tani për të shmangur turmat e verës.

“2021 në numra: Letërnjoftime të bëra – 321.216, pasaporta të bëra – 346.773

për periudhën 01.01.2021-31.12.2021 kemi një numër të shtuar të aplikimeve për pasaportë, pra mesatarja aktuale në muaj është 18.000-24.000 aplikime.

Ministria e Brendshme ka përgatitur dokumente personale në vazhdimësi në periudhën 05.07.2021 deri më 31.12.2021: Pasaporta – 203.442, letërnjoftime – 167.558

Shifrat tregojnë se ambientet janë shfrytëzuar maksimalisht, me dy turne dhe në fundjavë”, tha ministri i Brendshëm.

TË FUNDIT
12 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
12 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
13 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
13 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
13 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

13 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
23 orë
Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve....
14 orë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
13 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
23 orë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
14 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
13 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
23 orë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ