Spasovski nga Forumi i Prespës: Bashkëpunimi ndërkombëtar është i rëndësishëm për menaxhimin me migracionin

Picture of INA
INA

15/06/2023

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, sot në Strugë, në kuadër të Forumit të Dialogut të Prespës, të organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, mori pjesë në panelin “Menaxhimi me migrantët në relacionin BE – Ballkani Perëndimor: solidaritet dhe detyrimet e përbashkëta”, në të cilën e ftuar speciale ishte drejtoresha e Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), Amy Pope.

Në fjalën e tij hyrëse para të pranishmëve, ministri Spasovski, duke iu referuar rrugës së migrimit të Ballkanit Perëndimor, në të cilën bën pjesë edhe Republika e Maqedonisë së Veriut, tha se nënshkrimi i Marrëveshjes për statusin ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut për veprimet e kryera nga Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare ishte e një rëndësie thelbësore.

“Shpresoj se gjatë periudhës së ardhshme bashkërisht do të konstatojmë përfitimet e marrëveshjes së nënshkruar dhe rëndësinë e saj për kontrollin e flukseve migratore, sigurimin e kufijve të jashtëm të BE-së dhe sigurinë e kufijve në rajonin e Ballkanit Perëndimor”.

“Një aktivitet kyç në rrugën tonë përpara në menaxhimin e qëndrueshëm të migrimeve në Ballkanin Perëndimor është përparimi në realizimin e bashkëpunimit ndërkombëtar ndërkufitar, forcimi i besimit ndërkombëtar, rritja e shkëmbimit të informacionit, që është prova më e mirë e gatishmërisë sonë për të krijuar mjedisin e sigurisë. edhe më të favorshme, dhe me këtë dhe progresi në integrimet evropiane edhe më i shpejtë. Vetëm një përgjigje evropiane, e cila do të përfshijë vendet që gjeografikisht dhe natyrshëm i takojnë Evropës, duke shfrytëzuar potencialin e migrimit legal dhe zvogëlimin e migracionit ilegal, sigurimin e kufijve të sigurt dhe të kontrolluar, por edhe një qasje humane dhe efektive”, theksoi ministri Spasovski.

Ai shprehu mirënjohjen e tij për ministrat dhe përfaqësuesit e organizatave ndërkombëtare dhe rajonale për praninë e tyre, si dhe për angazhimin e tyre në menaxhimin e migracionit.

TË FUNDIT
26 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
32 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
33 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
1 orë
Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë
8 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

ME TE LEXUARA

20 orë
Fronti Europian në opozitë? Shaqiri: 130 mijë votues do ta mbrojnë të drejtën e tyre në çdo mënyrë, në çdo formë! Presim dorëzimin e mandatit
16 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
23 orë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave
10 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
20 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali
16 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë

LEXO MË SHUMË

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

Izet Mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

shkodra

Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

INFO

NA NDIQ