Spasovski për alarmet e rreme për bomba: Me protokollet e reja u intensifikuan hetimet dhe arritëm në rezultate

INA
INA

5 Qershor, 2023

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski lidhur me atë se deri ku është shtrirja e hetimeve për alarmet e rreme për bomba tha se është me rëndësi të theksohet se me veprimet aktive të shërbimeve, MPB dhe AKS për inteligjencë dhe të gjithë që angazhohen në parandalimin e këtyre llojeve të kërcënimeve kibernetike, kanë arritur përmes ndryshimit të protokollit që të adaptohet mënyra e punës së shërbimeve për gjendjen e krijuar.

“Kishim protokolle dhe udhëzime që janë shkruar në vitet e ’90-ta në bazë të mundësive dhe përvojave të asaj kohe, për shembull, raporti elektronik nuk ka qenë fare pjesë e protokollit, por thjesht marrja e informacionit. Tani protokolli është konform më kohën e re në të cilën merren të gjitha llojet e mundësive të komunikimit, ndërsa ajo që është shumë e rëndësishme me këto protokolle, vlerësohet rëndësia e informacionit, pra mundësia e një kërcënimi të mundshëm. Kemi një nivel të ulët, të mesëm dhe të lartë të një kërcënimi të tillë e cila vlerësohet dhe në bazë të asaj edhe veprohet. Protokollet janë krijuar që të mund të jemi më të shpejtë dhe më efikas dhe protokollet praktikisht nuk janë krijuar që ne të fshehim ndonjë informacion, por thjesht të veprohet edhe për çdo veprim të mund ta informojmë publikun”, ka thënë Spasovski.

Ai kujtoi se dy ditë pas miratimit të protokolleve të reja kemi pasur alarme, ditën e parë në tri shkolla, pastaj edhe në një shkollë tjetër dhe këtu, siç tha ai, “i gjithë procesi u ndal sepse nga njëra anë u intensifikuan hetimet dhe arritëm në rezultate”.

“Ka punë që ende janë në ekspertizën e materialeve, sepse janë vërtet materiale voluminoze që duhet të përfundojnë me ekspertizë në mënyrë që të mblidhen të gjitha provat edhe për ngritjen e kallëzimeve penale. Pres që në çdo kohë të mund ta mbyllim atë proces, ashtuqë ajo pjesë e procedurave që mundësoi sigurimin e provave përkatëse që mund të vlerësohen nga prokuroria më tej dhe në gjykatë, janë procedura në nisje”, ka thënë Spasovski në Shtip.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5660

Dega e Alternativës në Tetovë zgjodhi kryetarin e ri

IMG_5658

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

greqi policia

Tronditet Selaniku, goditet me thikë një 19-vjeçare shqiptare në një park të qytetit

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

INFO

NA NDIQ