Spasovski: Sulmi i hakerëve ndaj Fondit të Shëndetësisë është pjesë e luftës hibride

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2023

Sulmi i hakerëve ndaj Fondit Shëndetësor është pjesë e luftës hibride. Hetimet vazhdojnë, të gjitha shërbimet janë aktivizuar me kapacitet të plotë dhe shpresoj që së shpejti të kemi rezultate. MPB ka kërkuar mbështetje nga institucionet ndërkombëtare për sulme të tilla hibride për të mbrojtur sa më shumë sistemin, tha sot ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

“Atje është një sulm hibrid që përdoret për të hyrë në sistemin e tyre. Departamenti ynë po punon intensivisht, kërkojmë mbështetjen e partnerëve ndërkombëtarë për të mbrojtur sistemin, sa më shumë që të jetë e mundur, për të vazhduar më tej. Kjo duhet të na tregojë se të gjithë duhet të jemi pjesë e mbrojtjes së atij sistemi, t’i kushtojmë më shumë vëmendje sulmeve, të rrisim rezistencën e institucioneve sepse një institucion nuk mund t’i mbrojë të gjitha institucionet. Secili duhet të ketë mbrojtje dhe ekspertë që e bëjnë atë” – deklaroi Oliver Spasovski.

Spasovski gjithashtu konfirmoi se ka raportim për sulm në MPB-në për krime kibernetike dhe hetimet janë duke u zhvilluar, por theksoi se mbrojtja e institucioneve duhet të jetë një proces dinamik njësoj si procesi dinamik i zhvillimit elektronik.

Ndryshe, për të dhjetën ditë, baza e të dhënave të Fondit të Shëndetësisë është bllokuar për shkak të një sulmi hakerësh, po reagojnë punonjës shëndetësorë dhe pacientë. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
3 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
4 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
4 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
5 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
7 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

19 orë
Mickoski pritet të dorëzojë në Kuvend propozimin për përbërjen e qeverisë së re
3 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
16 orë
Ndërroi jetë Stojan Andov, kryeparlamentari i parë i RMV-së
10 orë
Serbi Stoilkoviç pjesë e Qeverisë, ja çka thotë Mickoski
19 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit
15 orë
Petrovska: Dorëheqja e Zaevit nga LSDM ishte vendim i gabuar

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

INFO

NA NDIQ