Spasovski: Sulmi i hakerëve ndaj Fondit të Shëndetësisë është pjesë e luftës hibride

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16 Shkurt, 2023

Sulmi i hakerëve ndaj Fondit Shëndetësor është pjesë e luftës hibride. Hetimet vazhdojnë, të gjitha shërbimet janë aktivizuar me kapacitet të plotë dhe shpresoj që së shpejti të kemi rezultate. MPB ka kërkuar mbështetje nga institucionet ndërkombëtare për sulme të tilla hibride për të mbrojtur sa më shumë sistemin, tha sot ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

“Atje është një sulm hibrid që përdoret për të hyrë në sistemin e tyre. Departamenti ynë po punon intensivisht, kërkojmë mbështetjen e partnerëve ndërkombëtarë për të mbrojtur sistemin, sa më shumë që të jetë e mundur, për të vazhduar më tej. Kjo duhet të na tregojë se të gjithë duhet të jemi pjesë e mbrojtjes së atij sistemi, t’i kushtojmë më shumë vëmendje sulmeve, të rrisim rezistencën e institucioneve sepse një institucion nuk mund t’i mbrojë të gjitha institucionet. Secili duhet të ketë mbrojtje dhe ekspertë që e bëjnë atë” – deklaroi Oliver Spasovski.

Spasovski gjithashtu konfirmoi se ka raportim për sulm në MPB-në për krime kibernetike dhe hetimet janë duke u zhvilluar, por theksoi se mbrojtja e institucioneve duhet të jetë një proces dinamik njësoj si procesi dinamik i zhvillimit elektronik.

Ndryshe, për të dhjetën ditë, baza e të dhënave të Fondit të Shëndetësisë është bllokuar për shkak të një sulmi hakerësh, po reagojnë punonjës shëndetësorë dhe pacientë. /KlanMacedonia/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

daniel server

Serwer: Për situatën në veri, SHBA po mbështet 100% Serbinë

sulmi gazetaret

Kush janë sulmuesit e gazetarëve në veriun e Kosovës? (FOTO)

benzema

Benzema, ofertë nga Arabia Saudite, do të fitojë sa Ronaldo

IMG_1707

Mexhiti: Fraksionit të BDI-së po i bashkangjiten profesionistët e anashkaluar nga partia

Kurti Blinken

Kurti për The Guardian: Deklarata e Blinkenit ishte e padrejtë, e gabuar dhe shumë naive

pdk memli

PDK: Kryeministri Kurti po rrezikon raportet e Kosovës me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

ahmeti

Shpend Ahmeti: Asnjë helikopter s’e ka shteti i Kosovës në rast të ndonjë krize

hovenier

Del transkripti i plotë: Hovenier foli për sanksionet e ShBA-së, tregoi se kush e mori vendimin për përjashtimin e Kosovës nga “Defender Europe 23”

spahiu

Spahiu: Kosova nuk duhet tërhiqet, është betejë për flamurin

INFO

NA NDIQ