Spasovski: Vrasjet po zbardhen, për pesë grupe mafioze nuk kemi prova

Picture of ina-online
ina-online

26/11/2023

Ministria e Punëve të Brendshme regjistron përqindje të lartë të vrasjeve të zbardhura, por vrasësit nga disa “banda mafioze” janë ende në kërkim. Për ministrin e Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, është e rëndësishme që disa prej tyre janë pas hekurave, për krime të tjera.

Në një intervistë për REL ai flet për bashkëpunimin me prokurorinë dhe zbardhjen e vrasjeve të kohës së fundit në vend.

Ai thotë se është e çuditshme për të se si lejohen kriminelët të jenë pjesë e opinionit publike, gjegjësisht në media dhe rrjetet sociale.

“Por është një fakt dhe është diçka me të cilën jetojmë të gjithë. Fakti i dytë që është shumë i rëndësishëm për Ministrinë e Brendshme është se ato bandat kriminale që kanë 30 vite dhe janë ndihmuar në disa baza, më në fund kemi një zgjidhje. Më në fund u hap një front i gjerë nga Ministria e Brendshme ndaj këtyre strukturave dhe për këtë ka fakte dhe prova”.
“Po të shikoni strukturat kriminale, luftën kundër trafikut të drogës, kush janë të arrestuarit, kush janë ata që vuajnë dënimin me burg, këto janë struktura të një bande kriminale apo të një tjetër”, tha Spasovski për luftën ndaj “bandave mafioze”.

Ai theksoi se numri i vrasjeve është ulur, ndërsa është rritur numri i vrasjeve të zbardhura.

TË FUNDIT
17 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

18 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
1 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
18 orë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
1 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
18 orë
LSDM gati për lider të ri, ja emrat e përfolur?
17 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

INFO

NA NDIQ