SPB Tetovë: Për dy muaj parashtresa kundër 430 personave për vozitje pa patent shoferi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2022

SPB Tetovë informon se në dy muajt e parë të këtij viti, janar dhe shkurt, duke përfshirë ditën e sotme (28-shkurt), në zonën e SPB Tetovë janë zbuluar dhe sanksionuar me parashtresa përkatëse gjithsej 430 persona (TE-332 dhe GV-98) gjegjësisht shoferë që drejtonin automjete pa kaluar provimin për patentë shoferi.

Shumica e të sanksionuarve janë regjistruar muajin e kaluar. Bëhet fjalë kryesisht për shoferë të moshës 17 deri në 40 vjeç, të cilët pa patentë shoferi drejtonin mjetet e tyre ose të të tjerëve, më së shpeshti nga personat e tyre të afërm.

“Të gjithë janë përjashtuar menjëherë nga trafiku dhe janë përgatitur parashtresat ndaj tyre, në mënyrë që të përballen me gjobat e parapara të cilat për këtë lloj kundërvajtjeje në komunikacion sipas Ligjit për siguri në komunikacionin rrugor, janë 250 euro në kundërvlerë në denarë, si dhe gjoba në atë shumë i presin pronarët e automjeteve që iu dhanë t’i drejtonin, edhe pse e dinin se nuk e kishin kaluar
testin e patent shoferit”.

“Sektori për Punë të Brendshme Tetovë apelon veçanërisht të rinjtë, por edhe tek të gjithë të tjerët që të mos ulen në timon pa e dhënë provimin e patent shoferit dhe të vënë në rrezik sigurinë e tyre dhe të pjesëmarrësve të tjerë në trafik. Sepse, pa trajnuar dhe mungesa e papërvojës së tyre mund të jetë shkaku i prioprobleme të padëshiruara në trafik, shpesh me pasojat më të rënda”, thuhet në njoftimin e SPB Tetovë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ