Specializantët: Ne nuk duam të ikim, ju po na dëboni

Picture of INA
INA

22/04/2024

Qindra specializantë privatë të veshur me mantel të bardhë por edhe me valixhe për të braktisur vendin, u mblodhën para Ministrisë së Shëndetësisë, shkruan Alsat.

Kjo formë e protestës vjen nga pakënaqësitë e mos pagesave dhe në formë simbolike biletat njëdrejtimësh i fusnin në një kuti votimi.

Me këtë paralajmëruan shtetin se nëse nuk pranohen kërkesat e tyre, do të ikin nga vendi. Specializantët privatë thonë se prej sot ndërpresin grevën dhe do të kthehen në vendet e punës që të mos e pësojnë pacientët, por kjo nuk do të thotë se dorëzohen.

Çdo të martë gjatë kohës së pauzës do të protestojnë për të njëjtin qëllim.

“Kemi statistika se rreth 70% e studentëve të mjekësisë, në mënyrë aktive mësojnë dhe e njohin gjuhën gjermane, e kjo nuk është rastësi, por bëhet fjalë për një plan migrimi sepse e shohin një ardhmëri të pashpresë në vendlindje. Nëse marrim parasysh statistikat e Shoqatës së mjekëve ku thuhet se mbi 250 mjekë në vit ikin nga vendi, e kjo është e barabartë me studentët që regjistrohen në fakultetet e Maqedonisë. Kjo domethënë se punojmë me të ashtuquajturën zero pozitive, pra prodhojmë aq mjekë sa edhe migrojnë”, tha Aleksandra Georgieva – lidhja e mjekëve dhe specializantëve.

Specializantët privatë thonë se kishin kërcënime nga profesorë doktorët që të mos dalin të protestojnë.

Rreth 400 specializantë privatë ishin në grevë dhe nuk u paraqiten në punë.

Ata janë të revoltuar për shkak se nuk kanë sigurim pensional dhe shëndetësor dhe kërkojnë rritje të kompensimit mujor, i cili tani arrin në 26.000 denarë, i njëjti të jetë në nivelin e pagës mesatare të mjekut në institucionet publike shëndetësor, si dhe zgjidhjen e statusit të tyre si persona të papunë./ Alsat.mk

TË FUNDIT
8 minuta
Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg
12 minuta
Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar
14 minuta
Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste
1 orë
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
2 orë
Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin

ME TE LEXUARA

23 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut
2 orë
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
1 ditë
Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm
18 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
1 ditë
Ahmeti sot do ti shpalos hapat e ardhshëm të Frontit Evropian
4 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
22 orë
MASH: Po dorëzohen tekstet shkollore të miratuara nga klasa e parë deri në të shtatën, nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore para fillimit të vitit të ri shkollor

LEXO MË SHUMË

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg

halil snopce

Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar

Screenshot_20240530-120957~2

Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

Borell

Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ