Spektakël në Paris, Barcelona shtang PSG-në! Atletico fiton ndaj Dortmundit

Picture of ina-online
ina-online

11/04/2024

Spektakël në Paris, në përballjen e parë të çerekfinales së Champions League në futboll.

Barcelona ka shënuar fitore me përmbysje me rezultat 3:2 ndaj kampionit të Francës, PSG-së, më ndeshjen që u zhvillua në stadiumin “Parc des Princes”.

Në minutën e 37-të, Raphinha ka shënuar për epërsinë e Barcelonës. Ai nga rreth 11-12 metra me gjakftohtësi ka goditur dhe shënuar.

PSG – Barcelona 2:3

Shënues: Dembele (48′), Vitinha (51′) – Raphinha (37′ e 61′), Christensen (77′)..

Kartona të verdhë: Vitinha, Beraldo – Roberto, Cubarsi, Christensen ..

PSG: Donnarumma, Hernandez, Marquinhos, Lucas Beraldo, Nuno Mendes, Vitinha, Fabian *Ramso 85′), K.-I. Lee (Zaire-Emery 61′), Dembele, Mbappe dhe Asensio (Barcola 46′).
Barcelona: Ter Stegen, Kounde, Araujo, Cubarsi, Joao Cancelo – F. de Jong (Christensen 75′), Sergi Roberto (Pedri 61′), Gundogan Lopez (85′), Lamine Yamal (Joao Felix 61′), Lewandowski dhe Raphinha (Torres (76′).

Atletico – Dortmundi 2:1

Shënues: de Paul (5”), Lino (32′) – Haller (81′)..

Kartona të verdhë: Lino, Llorente, Gimenez – Can, Maatsen.

Atletico: Oblak – Witsel (Saviq 90+1′), Gimenez, Azpilicueta – Molina (Niguez 90′), Samuel Lino (Riquelme 90+1′), Koke, M. Llorente, de Paul (Correa 80′), Griezmann, Morata (Barrios 64′).
Dortmundi: Kobel – Ryerson, Hummels, N. Schlotterbeck, Maatsen – Can (Ozcan 84′), Sabitzer (Reus 84′), F. Nmecha (Brandt 46′), Adeyemi (Bynoe-Gittens 73′), Sancho – Füllkrug (Haller 60′).

Në pjesën e dytë pikërisht në minutën e 48-të, Dembele me goditje të fortë ka barazuar rezultatin 1:1.

Pas tre minutave (51′) Vitinha nga afërsia e me mjeshtri shënoi për 2:1.

Në minutën e 55-të, Barcola goditi fortë por traversa shpëtoi Barcelonën.

Raphinha shënoi golin e dytë personal në mbrëmje. Pedri sapo u fut në lojë, ka dërguar një top të gjatë në 16-sh dhe Raphinha me një prekje nga rreth 11-12 metra shënoi duke heshtur Parisin në minutën e 62-të.

Në minutën e 75-të, me fat Barcelona, Dembele doli i vetmuar por goditja e tij u ndal nga shtylla e poshtme e majtë e Barcelonës.

Christensen sapo hyri në lojë dhe shënoi në minutën e 77-të për 2:3 për Barcelonën. Ai nga afërsia goditi bukur me kokë duke shtangur vendasit.

Atletico e Madridit para shikuesve të vet e ka mposhtur me rezultat 2:1 Dortmundin.

Në minutën e 5-të, Atletico kaloi në epërsi, falë një gabimit trashanik të një lojtarit rival, ku Rodrigo de Paul nuk fali.

Në minutën e 32-të, Samuel Lino thelloi epërsinë në 2:0.

Në minutën e 81-të, Haller ngushtoi humbjen në 2:1.

Atletico ka epërsi minimale për sfidën e kthimit në Dortmund.

TË FUNDIT
3 orë
​Xhaka apo Gjimshiti, sot finalja e Ligës së Evropës
12 orë
Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria
14 orë
Veprim i jashtëzakonshëm nga Dortmundi para finales së Ligës së Kampionëve me Real Madridin
14 orë
Ronaldo: Krenar që jam kthyer tek Portugalia
14 orë
Haaland zbulon se kur e kuptuan që do ta fitonin Ligën Premier edhe pse gara për titull ishte e hapur

ME TE LEXUARA

2 ditë
Zbulohen detajet e kontratës së Thiago Mottas me Juventusin, pritet zyrtarizimi...
12 orë
Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria
2 ditë
Modriqi udhëheq Kroacinë ndaj Shqipërisë
3 orë
​Xhaka apo Gjimshiti, sot finalja e Ligës së Evropës
2 ditë
“Xhaka protagonist kryesor, Leverkusen i ka shtuar bukurinë futbollit”
2 ditë
Zlatko Daliç shpalos listën preliminare të Kroacisë prej 35 lojtarëve për “EURO 2024”
1 ditë
Real Madrid, zemërthyer për lamtumirën e Kroos: Legjendë e madhe të klubit tonë, përjetë në zemrat e tifozëve madrilenë
14 orë
Emra shokues në listën e Chelseat për postin e trajnerit pas largimit të Pochettinos

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240522-185600~2

​Xhaka apo Gjimshiti, sot finalja e Ligës së Evropës

flamuri kuq e zi dhe zvicra

Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

Borusia Dortmund

Veprim i jashtëzakonshëm nga Dortmundi para finales së Ligës së Kampionëve me Real Madridin

Ronaldo Al Nassr

Ronaldo: Krenar që jam kthyer tek Portugalia

Haaland

Haaland zbulon se kur e kuptuan që do ta fitonin Ligën Premier edhe pse gara për titull ishte e hapur

taulant-seferi

Taulant Seferi konfirmon formë e mirë, vjen goli i 11-të në Arabinë Saudite

toni kroos kros

Mesazhi fantastik i yllit të Man United pasi Kroos njoftoi për pensionim nga futbolli

CHelsea

Emra shokues në listën e Chelseat për postin e trajnerit pas largimit të Pochettinos

toni kroos kros

Real Madrid, zemërthyer për lamtumirën e Kroos: Legjendë e madhe të klubit tonë, përjetë në zemrat e tifozëve madrilenë

INFO

NA NDIQ