Starship nuk mund të ngrihet derisa SpaceX të ndërmarrë 63 “veprime korrigjuese”

Picture of INA
INA

13/09/2023

Edhe pse njeriu i parë i SpaceX, Elon Musk, tha se gjithçka është gati për një test të ri të raketës Starship, kërkon një leje nga Administrata Federale e Aviacionit, e cila nuk do të jepet derisa të kryhen 63 “veprime korrigjuese”.

FAA tha se ka përfunduar hetimin për nisjen e parë të Starship në muajin prill, por SpaceX ende nuk është në gjendje të vazhdojë testimin e Starship. Musk bëri shaka me gazetarët pas atij lëshimi se kufijtë strukturorë ishin më të mirë se sa pritej, megjithatë, një raport nga “Shërbimi i Jetës së Egër” në SHBA deklaroi se lëshimi i dështuar i Starship rezultoi në një fushë të gjerë mbeturinash rreth platformës së nisjes, mbeturina nga betoni i shkatërruar u përhap në një rreze prej më shumë se 10 kilometrash dhe pati edhe zjarr.

Prandaj, SpaceX u urdhërua të kryente 63 “veprime korrigjuese” përpara se të merrte lejen për një fluturim të ri. Ato përfshijnë një ridizajnim të harduerit të raketës për të parandaluar rrjedhjet dhe zjarret, një ridizajnim të platformës së lëshimit për të rritur qëndrueshmërinë, rishikime shtesë të procesit të projektimit, analiza të shtuara dhe testime të sistemeve dhe komponentëve kyç të sigurisë, duke përfshirë sistemin autonom të sigurisë së fluturimit dhe ndryshime në praktikat e kontrollit.

SpaceX tani jo vetëm që duhet të përmbushë të gjitha kërkesat në listë, por duhet të aplikojë dhe të marrë një leje të ndryshuar që mbulon të gjitha kërkesat e sigurisë, mjedisit dhe të tjera përpara se të lëshojë një Starship të ri.

SpaceX më pas foli dhe deklaroi se ishte mësuar shumë nga lëshimi i parë dhe se tashmë ishin bërë përmirësime të shumta në raketën dhe infrastrukturën në tokë. Kompania pranoi se sistemi autonom i sigurisë së fluturimit, i cili është krijuar për t’u aktivizuar në rastet kur raketa del nga kursi dhe shkakton vetëshkatërrim, ka vepruar papritur më vonë. Detajet e këtij problemi nuk janë publikuar, por ai është zgjidhur.

SpaceX zbaton gjithashtu përmirësime të performancës së sistemit që nuk kanë të bëjnë me problemet e fluturimit të parë, duke përfshirë një sistem të ri të ndarjes për fazën e parë dhe të dytë, një sistem të ri elektronik për kontrollin e vektorit të shtytjes dhe përmirësime të rëndësishme në transportuesin orbital dhe platformën e nisjes.

TË FUNDIT
2 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
5 ditë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
5 ditë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
5 ditë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
5 ditë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ