Statovci: Kosova pati çmimin më të lirë të energjisë në rajon dhe Evropë gjatë vitit 2022

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Deputetja nga radhët e LVV-së, Jeta Statovci, thotë se gjatë vitit 2022, Kosova ka qenë vendi me çmimin më të lirë të energjisë elektrike në rajon dhe Evropë.

Statovci shtoi se janë siguruar 400 milionë euro për sektorin e energjisë, teksa është shpenzuar deri në 15% më pak për shkak të subvencionimit të kursimit të energjisë.

“Solar4Kosovo për ngrohje qendrore me energji diellore në bashkëpunim me KfW, parku solar në KEK bashkë me EIB dhe KfW, kapacitetet akumuluese nga Programi Kompakt i MCC” ka shkruar Statovci duke përmendur investimet që pritetn të implementohen në këtë sektor.

Ky është postimi i plotë i saj:

Subvencionimi i tarifave të energjisë elektrike gjatë vitit 2022, mundësoi që Kosova të jetë vendi me cmimin më të lirë të energjisë elektrike në rajon dhe në Evropë.

Janë siguruar 400 milion euro për sektorin e energjisë elektrike, ku 340 milion euro dedikohen për investime kapitale.

Përmes mases së subvencionimit të kursimit të enegjisë elektrike, dhe promovimit të eficiences së energjise, është shpenzuar deri në 15% më pak energji elektrike në krahasim me vitin paraprak.

Strategjia e Energjisë së Kosovës 2022-2031 është miratuar nga Qeveria, që qartëson qasjen afat-gjate në raport me ketë sektor jetik.

Solar4Kosovo për ngrohje qendrore me energji diellore në bashkëpunim me KfW, parku solar në KEK bashkë me EIB dhe KfW, kapacitetet akumuluese nga Programi Kompakt i MCC.

https://www.facebook.com/jetastatovci/posts/10160759548128304

TË FUNDIT
8 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
13 orë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
13 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
1 ditë
Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm
1 ditë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit
1 ditë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
1 ditë
Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm
13 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
13 orë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
8 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
1 ditë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja
1 ditë
Ngritet alarmi: Grupet ekstreme serbe në pritje për sulme në veri
1 ditë
Allen: Asociacioni, hap thelbësor në rrugëtimin euro-atlantik të Kosovës

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Lajcak

Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

Hovenier

Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit

Elizabet Alen Liz Allen

Allen: Asociacioni, hap thelbësor në rrugëtimin euro-atlantik të Kosovës

veriu policia manastir

Ngritet alarmi: Grupet ekstreme serbe në pritje për sulme në veri

david kanin

Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja

INFO

NA NDIQ