Stërvitje simuluese për të zhdukur murtajën tek ripërtypësit e vegjël

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/03/2022

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë në bashkëpunim me projektin “Aksioni rajonal i BE-së për çrrënjosjen e sëmundjeve të kafshëve në Ballkanin Perëndimor” sot dhe nesër në Veles, do të mbajë stërvitje simuluese për zhdukjen e murtajës te ripërtypësit e vegjël.

Siç kumtuan nga AUV, nesër në fshatin Sujaklari të Velesit do të mbahet pjesa në terren e stërvitjes, për çka njoftojnë opinionin dhe popullatën lokale se nuk bëhet fjalë për gjendje reale dhe paraqitje të sëmundjes, por për aktivitete që kanë të bëjnë me stërvitjen simuluese.

“Përmes ushtrimit, pas një skenari të paracaktuar dhe caktimit të roleve për pjesëmarrësit, do të realizohen aktivitete në rast të murtajës te ripërtypësit e vegjël, me qëllim testimin e sistemit dhe gatishmërinë e AUV-së për të vepruar në mënyrë të duhur në rast të paraqitjes së kësaj sëmundje”, thonë nga AUV.

Ushtrimi synon gjithashtu të promovojë bashkëpunimin rajonal dhe komunikimin ndërmjet institucioneve dhe shërbimeve veterinare në rast të sëmundjeve të kafshëve që janë objekt i planeve emergjente.

Në stërvitjen simuluese do të marrin pjesë edhe përfaqësues të Fakultetit të Mjekësisë Veterinare nga Shkupi dhe ekspertë nga Republika e Serbisë dhe Bashkimi Evropian.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ