Stina e ftohtë po vjen: Luftoni viruset me këtë ushqim

INA
INA

26/10/2023

Ndihmon në luftën kundër ftohjes dhe gripit, ul temperaturën, ka efekt anti-inflamator, qetëson kollën irrituese, ndihmon në shtatzëninë, problemet me tretjen. Ka studime sipas të cilave xhenxhefili vepron për të reduktuar sheqerin në gjak dhe nivelet e kolesterolit të keq, si dhe për të parandaluar formimin e mpiksjes së gjakut.

Aroma dhe shija unike e xhenxhefilit vjen nga vajrat e tij natyralë, më i rëndësishmi prej të cilëve është xhenxhefili. Xhenxhefili është përbërësi kryesor bioaktiv përgjegjës për shumë nga vetitë medicinale të xhenxhefilit.

Sipas hulumtimeve, xhinxheroli ka efekte të fuqishme anti-inflamatore dhe antioksiduese. Për shembull, mund të ndihmojë në uljen e stresit oksidativ, i cili është rezultat i radikaleve të lira të tepërta në trup.

Xhenxhefili është plot me antioksidantë, përbërës që parandalojnë stresin. Ato mund të ndihmojnë trupin tuaj të luftojë sëmundjet kronike si presioni i lartë i gjakut, sëmundjet e zemrës dhe sëmundjet e mushkërive. Xhenxhefili përdoret kryesisht si ilaç për të ftohtin dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Gjegjësisht, kur ndihen të dridhura, ethet dhe simptoma të tjera të ftohjes, çaji i xhenxhefilit përdoret si agjent ngrohës.

Në një studim të vitit 2015 me 41 pjesëmarrës me diabet të tipit 2, konsumimi i dy gram pluhur xhenxhefili çdo mëngjes me stomakun bosh uli sheqerin në gjak me 12 për qind.

Gjithashtu përmirësoi në mënyrë dramatike hemoglobinën “A1c” (HbA1c), një shënues i niveleve afatgjata të sheqerit në gjak. HbA1c u reduktua me 10 për qind gjatë një periudhe 12-javore.

U vu re një reduktim prej 28 përqind në raportin Apolipoprotein B/Apolipoprotein A-I dhe një reduktim 23 përqind në malondialdehid (MDA), një nënprodukt i stresit oksidativ. Një raport i lartë ApoB / ApoA-I dhe nivele të larta MDA janë faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundjet e zemrës.

Sidoqoftë, mbani në mend se ky ishte vetëm një studim i vogël. Rezultatet janë tepër mbresëlënëse, por duhet të konfirmohen nga studime më të mëdha përpara se të bëhen rekomandime.

Kjo këshillë i referohet konsumimit të moderuar të xhenxhefilit dhe gjatë kontrollit dhe përcaktimit të terapisë, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun për mënyrën e përdorimit të xhenxhefilit.

Xhenxhefili mund të ngadalësojë koagulimin e gjakut, kështu që konsumimi i tij nuk rekomandohet për pacientët që marrin terapi antikoagulante.

Marrja e xhenxhefilit së bashku me medikamente që gjithashtu ngadalësojnë koagulimin mund të rrisë rrezikun e mavijosjeve dhe gjakderdhjes.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

ko rosvera

Tabletat e njejta, në Gjermani 5 euro, në Maqedoni 15 euro

dhimbje_barku

Keni probleme me metabolizmin? Kirurgu i njohur britanez ju vjen në ndihmë

caji-600x360

Çaji më i mirë me sheqer apo pa sheqer?

INFO

NA NDIQ