Stoltenberg: Dhuna ndaj KFOR-it në Kosovë është krejtësisht e papranueshme

Picture of INA
INA

01/06/2023

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë takimit dyditor të diplomatëve të aleancës në Oslo, ka thënë se dhuna ndaj paqeruajtësve të KFOR-it në Kosovë është “krejtësisht e papranueshme”, raporton Reuters.

Ai më herët deklaroi se NATO do të dërgojë edhe 700 ushtarë shtesë në Kosovë dhe se një batalion tjetër do të vihet në gatishmëri të lartë. kreu i Aleancës Veriatlantike “dënoi fuqishëm sulmet e paprovokuara ndaj trupave të KFOR-it në veri të Kosovës, të cilat çuan në plagosjen e 30 paqeruajtësve”.

Stoltenberg shpjegoi se KFOR-i “do të marrë hapat e nevojshëm për të normalizuar dhe garantuar sigurinë”. Ai i bëri thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të marrin masa për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të situatës.(INA)

TË FUNDIT
6 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
10 orë
Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)
11 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
11 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

ME TE LEXUARA

21 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
11 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
21 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
11 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Misteri i vrasjes në Serbi, autori ende në arrati – dyshimet te vëllezërit Hajrizi
11 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Haziri: Me Trumpin kthehet marrëveshja e 3 shtatorit 2020, kjo e pret Kosovën
10 orë
Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)
20 orë
Gruaja e Blerim Ramadanit flet për arrestimin e tij: Ja si ndodhi arrestimi nga policia e Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4534

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

fatoni blogerja

Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

faton hajrizi

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

INFO

NA NDIQ