Stoltenberg inkurajon Shkupin: Përfundojeni rrugën drejt BE-së ashtu siç punuat për anëtarësimin në NATO

Picture of ina-online
ina-online

21/11/2023

“Paqja dhe stabiliteti janë parakusht për përparimin ekonomik, si dhe për zhvillimin e demokracisë”, tha para deputetëve në Parlamentin e Maqedonisë së Veriut, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Ai foli gjatë për dobitë e vendit nga anëtarësimi në Bashkimin Europian dhe potencoi se kjo do t’i rritë mundësitë për qytetarët e vendit, veçanërisht të rinjtë.

Sipas tij, të gjitha partitë politike kanë përgjegjësi të punojnë së bashku dhe ta çojnë vendin përpara.

“Anëtarësimi në BE do ta fuqizojë në mënyrë shtesë demokracinë tuaj, sundimin e të drejtës, të drejtësinë sociale, do ta rrisë mundësinë për të gjithë qytetarët, veçanërisht për të rinjtë. Të gjitha partitë politike kanë përgjegjësi të punojnë bashkë që të ecë shteti përpara. Për këtë ju inkurajoj që të jeni bashkë dhe vazhdimisht të punoni siç punuat për anëtarësimin në NATO, që të kompletoni rrugëtimin tuaj drejt zemrës së familjes europiane. Anëtarësimi në NATO e trasoi edhe rrugën tuaj drejt BE-së”, theksoi Stoltenberg.

Stoltenberg kujtoi se anëtarësimi në NATO është i mirë për vendin tonë, por edhe për vetë Aleancën.(INA)

TË FUNDIT
5 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
7 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
8 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
8 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
9 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

18 orë
Arrestohet kërçovari që kishte ikur nga burgu i Idrizovës
16 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut
11 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
18 orë
Ahmeti sot do ti shpalos hapat e ardhshëm të Frontit Evropian
15 orë
MASH: Po dorëzohen tekstet shkollore të miratuara nga klasa e parë deri në të shtatën, nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore para fillimit të vitit të ri shkollor
11 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

INFO

NA NDIQ