Stoltenberg: Jemi të gatshëm të mbrohemi nga çdo kërcënim i Wagnerit

Picture of ina-online
ina-online

28/06/2023

Sekretari i NATO-s Jens Stoltenberg, ka deklaruar se Aleanca Veriatlantike është e gatshme të mbrohet nga çdo kërcënim që vjen nga forcat mercenare ruse Wagner.

Këto deklarime ai i bëri gjatë një takimi me presidentin e Lituanisë Gitanas Nauseda.

Me këtë rast kreu i shtetiu lituanez deklaroi se në forcat e Wagnerit vendosen në Bjellorusi, të gjitha shtetet fqinje përballen me një rrezik të madh të destabilizimit.

U raportua se shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, kishte mbërritur në Bjellorusi të martën sipas një marrëveshjeje të negociuar nga presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko.

Ky i fundit arriti të shtunën t’i pengoi mercenarët të marshonin drejt Moskës, pasi ushtria private u rebelua kundër liderëve ushtarakë të Rusisë, shkruan Al-Jazeera.

Derisa presidenti i Polonisë Andrzej Duda, tha se shpreson se kërcënimi i paraqitur nga Wagner do të ishte në rendin e ditës në një samit të 31 anëtarëve të NATO-s në Vilnius, Lituani, më 11-12 korrik.

“Kjo është vërtet serioze dhe shumë shqetësuese, dhe ne duhet të marrim vendime shumë të forta. Kërkon një përgjigje shumë, shumë të ashpër të NATO-s”, tha Duda.

Kreu i Aleancës Veriatlantike tha se është shumë herët për të thënë se çfarë mund të thotë prania e Wagnerit në Bjellorusi për aleatët e NATO-s, por se aleanca ushtarake do të mbronte “çdo aleat, çdo centimetër të territorit të NATO-s” kundër kërcënimeve ose nga “Moska ose Minsku”.

“Ne kemi rritur tashmë praninë tonë ushtarake në pjesën lindore të aleancës dhe do të marrim vendime të mëtejshme për të forcuar më tej mbrojtjen tonë kolektive me më shumë forca të gatishmërisë së lartë dhe më shumë aftësi në samitin e ardhshëm”, tha Stoltenberg.

TË FUNDIT
3 orë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
17 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
20 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
1 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
1 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
20 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
17 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
3 orë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

LEXO MË SHUMË

kamala

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ