Stoltenberg: NATO dhe Ukraina do të hapin një qendër të përbashkët trajnimi në Poloni

INA
INA

16/02/2024

NATO dhe Ukraina do të krijojnë një qendër të përbashkët analizimi, trajnimi, dhe edukimi në Poloni, ka njoftuar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë një konference për shtyp në Bruksel.

“Sot ne vendosëm të krijojmë një qendër të përbashkët analize, trajnimi, dhe edukimi NATO-Ukrainë në Bydgoszcz, Poloni”, tha Stoltenberg ndërsa ministrat e mbrojtjes së NATO-s u mblodhën në kryeqytetin e Belgjikës.

“Kjo do t’i lejojë Ukrainës të ndajë mësimet e nxjerra nga lufta e Rusisë dhe do të krijojë një strukturë që forcat ukrainase të mësojnë dhe të stërviten së bashku me homologët e tyre aleatë”, shtoi ai.

Sipas Stoltenberg, aleatët ende nuk kanë rënë dakord për detaje të mëtejshme në lidhje me planin, shkruan yahoonews, përcjell Telegrafi.

“Ajo që kemi marrë tani është vendimi politik dhe pastaj do ta zbatojmë atë vendim në javët dhe muajt e ardhshëm. Vendimi i sotëm është fillimi i procesit”, tha sekretari.

Gjithashtu, Stoltenberg ka theksuar se ekspertët e NATO-s po punojnë mbi detajet dhe kornizën për t’u trajnuar me trupat aleate.

Ndryshe, vendet anëtare të NATO-s kanë ofruar mbështetje trajnimi për Forcat e Armatosura të Ukrainës që nga shpërthimi i luftës në shkallë të gjerë.

Gjatë samitit të NATO-s në Vilnius korrikun e kaluar, aleanca emëroi ndërveprim më të mirë midis ushtrisë së Ukrainës dhe ushtrive të vendeve anëtare NATO-s si një nga prioritetet kryesore për një bashkëpunim të ardhshëm.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

INFO

NA NDIQ