Stoltenberg: Ukraina më afër NATO-s se kurrë më parë

INA
INA

12 Korrik, 2023

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg tha se Ukraina është “më afër NATO-s se kurrë më parë”.

Këto komente, ai i bëri gjatë një konference të përbashkët me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Ai theksoi se presidenti rus Vladimir Putin ka nënvlerësuar trimërinë e popullit të Ukrainës, guximin e forcave të saj të armatosura dhe vendosmërinë e lidershipit të vendit.

Stoltenberg mes tjerash deklaroi se Putini gjithashtu nënvlerësoi unitetin dhe forcën e anëtarëve të NATO-s përballë pushtimit të tij.

Shefi i NATO-së tha se aleanca ushtarake do të vazhdojë të qëndrojë me Ukrainën për aq kohë sa duhet dhe shtoi se NATO-ja ka ofruar tashmë dhjetëra miliarda dollarë mbështetje gjatë vitit të kaluar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-zelensky

Ukraina dhe SHBA do të fillojnë prodhimin e përbashkët të armëve

Zelenski

Zelensky kthehet nga SHBA me “325 milionë” dollarë

tanku

Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122

escobar eskobar gabriel

​Escobar: Nuk shoh asnjë dëshmi njëanshmërie të Miroslav Lajçak

biden-zelensky

Çfarë përfshin paketa e ndihmës e ShBA-së për Ukrainën?

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Armenia Azerbejxhan-Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

INFO

NA NDIQ