Stradner: Rusia po përpiqet të shkaktojë “kaos” në Ballkan, po ndihmohet nga Aleksandar Vuçiq

Picture of INA
INA

04/10/2023

Çfarë është një luftë hibride dhe a është zhvilluar në Bosnje dhe Hercegovinë për një kohë të gjatë? Në çfarë mënyre po e përdor Rusia Ballkanin për qëllimet e saj të luftës në Ukrainë dhe a i njohu Perëndimi metodat e saj shumë vonë? Këtyre pyetjeve u përgjigjet Ivana Stradner, studiuese në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive.

Në analizën për raportin e parë të “Observatorit për Ballkanin Perëndimor”, i cili u lançua në Institutin e Linjës së Re në SHBA, Stradner deklaroi se Rusia po përpiqet të shkaktojë “kaos” në Ballkan për të shpërqendruar Perëndimin nga lufta në Ukrainë dhe se kjo nuk do të ishte e mundur pa ndihmën e Serbisë, konkretisht të presidentit Aleksandar Vuçiq.

“Kjo nuk do të ishte e mundur pa ndihmën e Serbisë. Presidenti (Aleksandar) Vuçiq nuk është viktimë e ndërhyrjes ruse. Është ai që e bën atë në mënyrë perfekte dhe përfiton prej saj”, tha ajo për N1.

Ajo shpjegon se “përshkallëzimi i krizës dhe më pas de-përshkallëzimi i krizës” i mundëson Vuçiqit të pozicionohet si ndërmjetës në rajon, të cilin mund ta përdorë si levë në negociatat me Perëndimin.

TË FUNDIT
11 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
12 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
15 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
17 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
1 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën
17 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
15 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
12 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
11 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

LEXO MË SHUMË

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

Presidentja-Vjosa-Osmani-dhe-homogu-i-saj-nga-Shqiperia-Bajram-Begaj

“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”

ushtari kfor

“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë

GP0a63QXMAA1Wbq-e1718139986554-780x439-1

Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

Screenshot_2024-06-11-22-13-37-114_com.facebook.katana-edit

Piloti i parë shqiptar i forcave ajrore amerikane: Me krenari e mbajë uniformën

Peter Stano

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian tregon se çfarë duhet të bëjë Kosova për heqjen e masave

Albin Kurti Shkup

Mbahet sot samiti “The Western Balkans 2024”

edi rama

Rama: Pa Rugovën nuk do të kishte UÇK, ai ishte jehona e armëve të tyre mbi Beograd

INFO

NA NDIQ