Struga me 72 divorce për tre muaj, në Dibër e Haraçinë asnjë

ina-online
ina-online

2 Shtator, 2023

Në tremujorin e dytë të vitit 2023, numri i lindjeve është më i ulët në krahasim me vitin e kaluar në të njëjtën periudhë.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistikë, në tremujorin e dytë të vitit 2023, numri i lindjeve të gjalla është 4 019 fëmijë, ndërsa në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar numri ilindjeve është ulur me 8.9 %.

Në tremujorin e dytë të vitit 2023 kanë vdekur 4,730 persona, nga të cilët 6 foshnje, që shënon ulje prej 0.5 % në krahasim me të njëjtin tremujor të vitit 2022.

Ndërsa sa i përket numrit të martesave në tremujorin e dytë të 2023 është rritur me 10.9 % në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2022 dhe janë realizuar gjithsejtë 3,228 martesa ndërsa sa i përket divorceve në këtë tremujor nga Entit Shtetëror për Statistikë raportojnë se në vendin tonë janë divorcuar 467 çifte.

Lindjet në vend: 4,019

Gjithsej vdekjet në vend: 4,730

Shtimi natyror: – 711

Martesat në vend: 3,228

Divorcet në vend: 467

Edhe pse numri i martesave është më i lartë se numri i divorceve, përsëri nuk mungojnë divorcet as neper komunat më të vogla. Në komunën e Zhelinës vetëm në tremujorin e dytë të këtij viti janë divorcuar 13 çifte ndërsa janë martuar 47 çifte, në Bogovinë janë divorcuar 8 çifte ndërsa janë martuar 32, në Kavadar 14 janë divorcuar ndërsa janë martuar 64 çifte.

Në Komunat qe nuk janë divorcuar në tremujorin e dytë të këtij viti radhitet Komuna e Kërçovës me asnjë divorc ndërsa janë martuar 77 çifte. Më pas vjen Komuna e Dibrës me asnjë të divorcuar ndërsa janë martuar 28 çifte dhe poashtu Komuna e Haraçinës me asnjë të divorcuar ndërsa janë martuar 23 çifte. Shtimi natyrorë në vendin tonë vetëm në tremujorin e dytë të këtij viti është negativ me minus 711 banorë në krahasim me të njëjtën periudhë vitin e kaluar që do të thotë se numri i lindjeve të gjalla është më i ulët se numri i vdekjeve./KlanMacedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla gazmend hoxha

Hoxha: Ky ishte qëllimi Serbisë me sulmin në Banjskë

Prokuroria

Vazhdon greva në prokurori – grupi i punës do të ketë afat prej 10 ditëve për arritjen e marrëveshjes

mickoski

Mickoski kërkon takim liderësh për zgjedhje

biden

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

izet mexhiti3

Mexhiti: Përmes internetit lojërave të fatit e futën bixhozin në familjet tona

ASH

ASH: Interpelanca e opozitës teatër komik, procedura për kryeprokurorin e ri tanimë ka fillua

shaip kamberi

Kamberi: Ndikimi i politikës serbe në drejtësi është fatal, por, me aktin e sotëm, ajo po merr epitetin e shtetit “sponsor të terrorizmit”

caji-600x360

Keqpërdorën të dhënat e mjekëve për të shitur çaj, një kompani dhe një person nga Maqedonia rrezikojnë të dënohen me gati 7.000 euro

INFO

NA NDIQ