Strugani që ishte stomatologu i parë shqiptar në Maqedoni

ina-online
ina-online

08/01/2024

Dr Shefqet Pollozhani
(02.03.1940 – 11.06.2017)

Dr.Shefqet Pollozhani, ishte stomatologu i parë shqiptar i diplomuar në Fakultetin e Stomatologjisë në Shkup në vitin 1963. Pas mbarimit të studimeve iu përkushtua profesionit dhe më pas specializoi protetikën për ti shërbyer pacientëve deri në vitin 2014, kur pësoi hemoragji-sulm në tru, duke iu përkushtuar mijëra pacientëve fillimisht në Qendrën Shëndetësore të Strugës dhe më vonë në ordinancën e tij private.

Dr. Shefqet Pollozhani, nuk ishte vetëm mjek-stomatolog, por ishte vazhdimisht në vijën e parë bashkë me intelektual të tjerë për përmirësimin dhe avansimin e pozitës së shqiptarëve në Strugë e gjetiu.

Ishte ndër themeluesit dhe kryetar i parë i SHKA “Migjeni” nga Struga, dhe shume shoqatave intelektuale shqiptare, ku gëzonte autoritet dhe respekt nga të gjithë.

Dr.Shefqetin, Struga do ta kujtoj dhe do ta ruaj kujtimin për te në piedestalin e intelektualëve dhe veprimtarëve të mëdhenj, si pjesë e bërthamave atdhedashëse dhe arsimdashëse që nisën dhe ecën proceset e rëndësishme.
(Struga Ekspres)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela për Kurtin: I kam dalë borxh!/ Kam dhënë kontribut modest që ai të jetë sot kryeministër

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

talat xhaferi edi rama

Xhaferi: Plani i rritjes kyçe për anëtarësimin e përshpejtuar në BE

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

INFO

NA NDIQ