Strugë, u bë hapja zyrtare e “Europe House”

Picture of ina-online
ina-online

30/05/2024

Sot në Strugë në prezencën e ambasadorit të BE-së në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir, u bë hapja zyrtare e “Europe House”. Ambasadori bëri hapjen zyrtare me një fjalim, e më pas vazhdoi me një debat dhe diskutim me nxënësit e shkollave të mesme. Ambasadori Gir tha se hapja e “Europe House” në Strugë është një mundësi e mirë ku të rinjtë mund të shfaqin idetë e tyre për një të ardhme më të mirë.

“Është një kënaqësi e madhe që sot kemi zyrtarisht hapjen zyrtare të “Europe House” këtu në Strugë. Ky është “Europe House” i 6-të në vend dhe po përhapemi dhe jemi shumë aktiv në promovimin e një hapësire të re për gjeneratën e re. “Europe House” është një investim tek të rinjtë e këtij vendi në inovacion, kreativitet dhe në të ardhmen evropiane për të gjithë të rinjtë këtu në Maqedoni. Mesazhi im për të rinjtë këtu në Strugë dhe rrethinë është që dyert janë të hapura, ejani dhe bëni këtë vend një vend për ju.”, – deklaroi ambasadori i BE-së në RMV, Dejvid Gir.

“Europe House” organizon punëtori të ndryshme ku sjell bashkë të rinjtë, që mund të shkëmbejnë idetë e tyre dhe të përmirësojnë aftësitë e tyre. Në Strugë këto tre muajt e fundit që nga hapja jo zyrtare e “Europe House” janë realizuar mbi 20 aktivitete kulturore, sociale me tematika të ndryshme, me pjesëmarrje të shumë të rinjve dhe jo vetëm. Qendra të “Europe House” në vendin tonë ka në Shkup, Kriva Palankë, Strumicë, Manastir, Strugë dhe Tetovë, ndërsa në të gjithë Maqedoninë janë organizuar më shumë se 900 aktivitete, ku janë përfshirë mbi 36 mijë persona.

TË FUNDIT
47 minuta
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
1 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
2 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime
3 orë
Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë
3 orë
Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
2 ditë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit
12 orë
Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë
1 ditë
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane
5 orë
Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Mucunski stoltenberg

Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

pushk-gjahu

Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

burgu-idrizove

Ndërroi jetë i burgosuri që u rrah në Idrizovë, Prokuroria nis hetimet

INFO

NA NDIQ