Përgjysmohet numri i nxënësve në shkollat e mesme të Strumicës

Picture of ina-online
ina-online

01/09/2023

Viti i ri shkollor në tri shkollat ​​e mesme në Strumicë nis me numër të përgjysmuar nxënësve.

Janë regjistruar 670 nxënës dhe ka ende 555 nxënës të tjerë në dispozicion.

Këto të dhëna i ka bërë të ditur Komuna e Strumicës me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor, ku shprehen shqetësime për pakësimin e numrit, përcjell INA.

Në vitet shkollore 2019/20, 2020/21 dhe 2021/22 në vitin e parë janë regjistruar 757, 728 dhe 683 nxënës, edhe pse konkursi shpallej për afër 1300 nxenës.

Po ashtu në këtë komunë ka krizë edhe me regjistrimin e filloristëve.

Këtë vit në katër vendbanime në komunën e Strumicës: Raborci, Popçevë, Gabrovo dhe Memeshli, sipas të dhënave të fundit nuk është regjistruar asnjë nxënës në klasën e parë.

Është interesant fakti se në gjashtë vitet e ardhshme pritet një rënie e numrit të nxënësve të klasës së parë, pasi sipas të dhënave për fëmijët e porsalindur nga viti 2017 deri në vitin 2022, të cilët do të kenë moshën për t’u regjistruar, është vazhdimisht në rënie.

Në vitin 2017 kanë lindur 636 fëmijë, të cilët janë regjistruar këtë vit, në vitin 2018 numri i fëmijëve të sapolindur është 607, në vitin 2019 – 535, para tre viteve – 502, dhe vitin e kaluar 474 fëmijë të porsalindur.

Komuna e Strumicës sivjet ka paguar një ndihmë të njëhershme prej dy mijë denarë familjeve me nxënës të klasës së parë që regjistrohen për herë të parë në shkollat ​​fillore në vitin e ri shkollor.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
2 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
4 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
4 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
6 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

15 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
6 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
15 orë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
4 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
15 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
4 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
17 orë
Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës
15 orë
De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë
2 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ