Stuart Peach: Korrupsioni është një nga problemet kryesore në Maqedoninë e Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/03/2023

“Qytetarët e Maqedonisë e perceptojnë korrupsionin si një nga problemet kryesore në vend dhe Qeveria duhet të tregojë se po merret me këtë problem”, tha në një intervistë për MIA, përfaqësuesi special i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Lordi Stuart Peach.

Sipas tij, sondazhet këtu tregojnë se opinioni, qytetarët e Maqedonisë, korrupsionin e perceptojnë si problem.

“Qeveria duhet të tregojë se po merret me këtë problem. Të kesh një sistem emërimesh të pavarur të bazuar në merita, për shembull një proces transparent përzgjedhjeje për postet kyçe, duke përfshirë gjyqtarët, anëtarët e Komisionit Kundër Diskriminimit dhe pozitat e larta drejtuese, është një fillim i mirë, së bashku me nevojën për transparencë dhe llogaridhënie”, theksoi Peach, i cili vizitoi vendin këtë javë dhe zhvilloi takime me përfaqësues të lartë të shtetit dhe shoqërinë civile.(INA)

TË FUNDIT
39 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
41 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
45 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
48 minuta
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
49 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

1 ditë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
23 orë
BDI në “lucidum intervallum”
5 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
1 ditë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
20 orë
Kallëzim penal kundër Drin Ahmetit dhe personave tjerë për keqpërdorime
51 minuta
Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ