Studentët paralajmërojnë protesta për kushte më të mira

Picture of INA
INA

17/09/2023

Kriza ekonomike në Maqedoni ka goditur edhe studentët. Ata paralajmërojnë protesta masovike në kërkim të kushteve më të mira dhe trajtimit më të mirë nga ana e institucioneve shtetërore.

Ky paralajmërim vjen nga organizata “Rezistenca Studentore”, e cila ankohet me kushtet e banimit, ushqimit, rritjen e qirave dhe rritjen e cmimeve të materialeve për punë studimore. Sipas tyre, kushtet e studentëve po përkeqësohen nga viti në vit.

“Një nga skandalet më të mëdha para fillimit të vitit akademik është se studentëve në konvikte u është anuluar mëngjesi. Ministria e Arsimit, në vend që të rrisë vaktin e subvencionuar të studentëve, u shkurton mëngjesin dhe ua rrit qiranë me 30 përqind”, thuhet në njoftim.

Nga atje shtojnë se sa i përket ushqimeve të subvencionuara të studentëve, vetëm dy javë para fillimit të vitit të ri akademik, ende nuk kanë informacion se në cilat vende dhe në cilat objekte hoteliere do të përdoren mjetet e dedikuara. (INA)

TË FUNDIT
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
7 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

ME TE LEXUARA

17 orë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
7 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
7 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
1 ditë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
1 ditë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

LEXO MË SHUMË

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

kufi tabanoc

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

policia

MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

IMG_4571

Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri

shofer-bus

Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ