Studentët shqiptarë të Universitetit të Lozanës vizituan Ambasadën e RSH në Bernë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/02/2022

Përfaqësuesit e Shoqatës së Studentëve Shqiptarë të Universitetit të Lozanës vizituan ambientet e Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Bernë, njofton albinfo.ch.

Ambasadori priti në takim studentët Dea Bllaca, Ardiana Dacaj, Arbër Gashi dhe Zarif Berisha kishte në fokus njohjen më nga afër me studentët që studiojnë në Zvicër si dhe ndërtimin e një marrëdhënieje partneriteti mes Ambasadës dhe shoqatave studentore.

Gjatë këtij takimi, veç tjerash, Ambasadori ftoi studentët të marrin pjesë në veprimtaritë që do të zhvillohen në Tiranë me rastin e shpalljes së Tiranës si Kryeqyteti Europian i Rinisë 2022 (EYC2022), ku në qendër të të cilave do të jenë të rinjtë, shfaqja e potencialit që ata kanë si dhe fuqizimi i rolit të tyre në vendimmarrje.

Studentët janë një nga komuniteti më kontribues i imazhit pozitiv të shqiptarëve në Zvicër, pavarësisht problematikave dhe sfidave që ata kalojnë.

Ambasada e RSH në Bernë, do të vijojë të jetë mbështetja dhe zëri i tyre në sfidat dhe problematikat e studentëve shqiptarë që jetojnë, studiojnë dhe ndërtojnë karrierën intelektuale në Zvicër.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

treni

BE po shpërndanë bileta falas për udhëtime me tren nëpër Evropë, edhe Maqedonia e Veriut në listë

diaspora kroaci

Takime vëllezërore me shqiptarët e Kroacisë

vlen berlin

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

vlen berlin

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

andi vranja

Djaloshi që la Amerikën për të veshur uniformën e policisë së Kosovës

REXHEP rexhepi

Rexhep Rexhepi,Mocarti i prodhimit të orëve zvicerane

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

kengetaret estrada

Arrestimi i këngëtarëve shqiptarë në Zvicër, deklarata e fortë e koleges së tyre: Mirë ua bënë, vinë e dredhin by**ët dhe…

treni

Me tren falas për në Evropë, BE dhuron 35 mijë bileta për të rinjtë

INFO

NA NDIQ