Studimi: 14% e të rriturve të varur nga ushqimet e përpunuara

Picture of INA
INA

11/10/2023

Një në shtatë të rritur dhe një në tetë fëmijë kanë varësi ndaj ushqimeve të përpunuara.

Sipas një studimi të publikuar së fundmi ka rezultuar se ushqimet e gatshme shkaktojnë pasojë të rënda shëndetësore, si kancer apo sëmundje të zemrës.

Një analizë e 281 studimeve nga 36 vende të ndryshme e publikuar në revistën shkencore “BMJ”, zbuloi se “varësia ndaj ushqimeve të përpunuara” ndodh në 14% të të rriturve dhe 12% të fëmijëve.

Shkencëtarët thanë se nëse disa ushqime të pasura me karbohidrate dhe yndyrna do të kategorizoheshin zyrtarisht si “varësi”, atëherë kjo mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të njerëzve, pasi mund të bëjë që njerëzit t’i shmangin këto produkte.

TË FUNDIT
11 orë
Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private
13 orë
Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni
1 ditë
Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike
3 ditë
Çaji i cili eliminon centimetrat nga beli
3 ditë
Vera e nxehtë dhe temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush!

ME TE LEXUARA

13 orë
Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni
11 orë
Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private
1 ditë
Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike

LEXO MË SHUMË

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

kirurg kozmetik

Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni

arben taravari

Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike

caji-600x360

Çaji i cili eliminon centimetrat nga beli

dush

Vera e nxehtë dhe temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush!

moti Vapa nxehti temperaturat

Si të evitoni rrezikun e atakut në zemër nga i nxehti përvëlues

lodhje gjume plogeshti

Arsyet pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës!

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

boronica dredheza peme

Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë

INFO

NA NDIQ