Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

Picture of INA
INA

13/05/2024

Pothuajse gjysma e të gjitha rasteve të kancerit lidhen me obezitetin!

Një studim i ri konfirmon se obeziteti shkakton 13 lloje kanceri, duke përfshirë kancerin e gjirit dhe të zorrës së trashë. Në mënyrë tronditëse, studiuesit identifikuan gjithashtu 19 lloje të tjera të kancerit që lidhen me shtimin në peshë.

Studimi nga Universiteti Lund i Suedisë përfshiu 4.1 milionë pjesëmarrës të cilët u monitoruan për rreth 40 vjet. Fokusi ishte te pesha dhe mënyra e jetesës, shkruan Bild.

Gjatë kësaj periudhe u identifikuan më shumë se 332,000 raste me kancer. Sipas raportit, duket se ka një lidhje midis obezitetit dhe zhvillimit të kancerit në 40 për qind të këtyre rasteve.

Shkencëtarët deklaruan se një pjesë e madhe e rasteve të kancerit mund të parandalohen potencialisht duke mbajtur një peshë normale.

TË FUNDIT
2 ditë
Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së dhe nevoja për marrëveshjeje mbi sigurinë botërore gjatë pandemive
6 ditë
Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij
7 ditë
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë
7 ditë
Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj
1 javë
VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

vaksina-anti-covid-19-scaled-1-1

Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së dhe nevoja për marrëveshjeje mbi sigurinë botërore gjatë pandemive

kosi

Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij

cigar-elektronike1

Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

shalqi

Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj

spital-780x439-650x358

VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!

barku obez pesha

Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ushqim-frigorifer-uri-haje

Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

mjek

Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

ushqim-frigorifer-uri-haje

Të ngrënit në këtë kohë shoqërohet me shtim të konsiderueshëm në peshë

INFO

NA NDIQ