Studiues Shqiptarë në Fondacionin “Qendra e civilizimit islam”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2022

Shkruan : Xhemaledin SALIHU

Studiues të shumtë shqiptare të viseve shqiptare, po edhe nga Lugina e Preshevës në Bordin Këshillëdhënës të Fondacionit “Qendra e civilizimit islam” e jo ndonjë Fondacion “Qendra e kulturës shqiptare”

Me sa kam informata me përkatësi fetare islame jetojnë afro 1.8/nje miliard e tetëqindmijë banorë/, ndërsa shqiptarët me disa milionë bëhen themelues të këtij Fondacioni, për ta studiuar islamin. Të këtilla Qendra islame janë themeluar edhe në Zvicër nga Shqiptarët, në vend se të themelohen ato për kulturën shqiptare.

Ne, Shqiptarët nuk po mundemi ta mbrojmë identitetin tonë, kulturën tonë, trashëgiminë tonë kulturore shqiptare e kujdesemi dhe marrim pjesë në themelimin e Qendrave islame, për ta studiuar dhe mbrojtur islamin. Preferoj që të themelohen Fondacione për studimin e identitetit tonë, kulturës tonë shqiptare dhe në kuadër të saj të studiohet edhe kultura islame.

Marrë nga Google, lexoni emrat e Shqiptarëve, anëtarë të këtij Fondacioni:

1.Adnan Idriz – teolog – Maqedoni
2.Afrim Gashi – jurist – publicist – Maqedoni
3.Ahmet Sherif – doktor i historisë – punonjës shkencor – Maqedoni
4.Ali Aliu – akademik i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës dhe Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë – profesor universitar në pension dhe studiues i letërsisë – Maqedoni/Kosovë
5.Ali Pajaziti – doktor i sociologjisë – profesor universitar – Maqedoni
6.Avzi Mustafa – doktor i pedagogjisë – profesor universitar – Maqedoni
7.Besnik Emini – magjistër i historisë – punëtor shkencor – Maqedoni
8.Burhan Köroğlu – doktor i sociologjisë – profesor universitar – Turqi
9.Dragi Gjorgiev – doktor i historisë – drejtori i Institutit të Historisë Nacionale – Maqedoni
10.Ferid Muhić – doktor i filozofisë – profesor universitar në pension dhe kryetar i Akademisë së Shkencave Boshnjake – Maqedoni
11.Fuat Emin – magjistër i filozofisë – doktorant – Turqi
12.Hysamedin Feraj – doktor i filozofisë – profesor universitar – Shqipëri
13.Hysni Ismaili – doktor i mjekësisë – profesor universitar – Maqedoni
14.İbrahim Kalın – doktor i filozofisë – kryekëshilltar i Kryeministrit të Turqisë për politikë të jashtme – Turqi
15.Ismail Ahmedi – doktor i letërsisë arabe – profesor universitar – Maqedoni
16.Ismail Sinani – gazetar – publicist – Maqedoni
17.Latif Mustafa – magjistër i qytetërimeve – doktorant – Serbi
18.Luan Starova – ish ambasador – akademik i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë – profesor universitar në pension dhe shkrimtar – Maqedoni
19.Mesut Özcan – doktor i shkencave politike – këshilltar i ministrit të Jashtëm të Turqisë – Turqi
20.Metin Izeti – doktor i shkencave islame – profesor universitar – Maqedoni
21.Mevlud Dudić – doktor i shkencave islame – rektor i Universitetit Ndërkombëtar të Novi Pazarit – Serbi
22.Milazim Krasniqi – doktor i letërsisë shqipe – shkrimtar dhe profesor universitar – Kosovë
23.Mirushe Hoxha – doktor i albanologjisë – profesor universitar – Maqedoni
24.Mesut Idriz – doktor i civilizimeve – profesor universitar – Bosnjë/Maqedoni
25.Munir Mujić – doktor i filologjisë orientale – profesor universitar – Bosnjë
26.Musa Musai – doktor i psikologjisë – profesor universitar – Maqedoni
27.Nazmi Maliqi – doktor i shkencave politike – profesor universitar – Maqedoni
28.Nedim Emin – magjistër i historisë – punëtor shkencor – Turqi/Maqedoni
29.Qani Nesimi – doktor i historisë – profesor universitar – Maqedoni
30.Rizvan Sulejmani – doktor i shkencave politike – profesor universitar – Maqedoni
31.Rromir Imami – magjistër i artit – piktor – Zvicër/Maqedoni
32.Sevinç Özcan – doktor i shkencave politike –– Turqi
33.Şinasi Gündüz – doktor i historisë – rektor i Universiteti Ndërkombëtar Ballkanik – Maqedoni/Turqi
34.Valbona Toska – doktor i gjuhës shqipe – profesor universitar – Maqedoni
35.Vera Georgieva – doktor i filozofisë – profesor universitar – Maqedoni
36.Ziber Lata – magjistër i gjuhës arabe – profesor universitar – Maqedoni
Përveç këtyre, kishte edhe disa personalitete që janë deklaruar se pranojnë të jenë pjesë e Bordit Këshillëdhënës, por që për arsye objektive nuk morën pjesë në mbledhje. Ata janë:
37.Ahmet Alibašić – doktor i shkencave islame – profesor universitar – Bosnjë
38.Bilall Kasami – doktor i shkencave ekonomike – profesor universitar – Maqedoni
39.Hasan Xhillo – doktor i filozofisë islame – profesor universitar – Maqedoni
40.Mixhait Pollozhani – doktor i historisë së artit – profesor universitar – Maqedoni
41.Mustafa Özel – doktor i shkencave ekonomike – profesor universitar – Turqi
42.Nexhat Ibrahimi – profesor i shkencave islame – Kosovë
43.Zekirja Sejdini – doktor i shkencave islame – profesor universitar – Austri/Maqedoni

TË FUNDIT
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
3 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
4 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë
5 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Valdet Zekaj rrëfen detaje nga ngjaret e "Lagjes së Trimave" në Kumanovë
1 ditë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
8 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
1 ditë
BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
1 ditë
Ish-ushtari i UÇK-së dërgohet në paraburgim ekstradues prej 30 ditësh
1 ditë
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
6 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
1 ditë
Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

Murtezani-Dreksler-Mbeshtetja-e-Gjermanise-eshte-thelbesore-per-rrugen-evropiane-te-RMV-se

Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

evn-1

EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup

hristijan mickoski

Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore

INFO

NA NDIQ