Stuhia Sabine – moti i rëndë mbyll trafikun ajror nëpër Evropë

0

Ciara ose Sabine – quajeni atë si të dëshironi, por vendet në të gjithë Evropën po goditen nga një stuhi e fuqishme. Transporti është zhytur në kaos dhe shkollat ​​janë mbyllur. Evropa Veriore aktualisht po goditet nga një stuhi e madhe, e cila po shkon drejt jugut. Të njohur si Ciara ose Sabine në Gjermani, shërbimet e udhëtimit dhe ngjarjet publike kanë qenë viktimat e para në stuhinë e fuqishme.

Gjermania ka lëshuar nivelin e dytë të paralajmërimit të stuhisë për pjesë të mëdha të vendit. Shpejtësia e erës prej 120 kilometrash në orë (75 mph) pritej në Gjermani, me shumë gjasa të rrëzojë bie pemë dhe të dëmtojë trafikun. Nga ora 03:00, shpejtësia e erës kishte arritur në 140 km / orë në malet Harz në Gjermani qendrore. Në Kiel, erërat ishin në 120 km / orë. Aeroportet në Frankfurt, Hamburg, Berlin, Këln, Dusseldorf, Hannover dhe Bremen të gjithë thanë që ata prisnin që do të prekeshin nga kjo stihu. Aeroporti Këln-Bon tha se anulimet e fluturimit do të fillonin pasdite. Rreth 100 nisje fluturimesh dhe mbërritjes tashmë janë anuluar në Aeroportin e Frankfurtit, megjithëse 1.100 ishin planifikuar të shkonin përpara me vonesat e pritura. Linjat ajrore po vendosin vetë nëse do të vazhdojnë apo jo. Rreth 80 ngritje dhe ulje tashmë janë anuluar në Aeroportin e Mynihut. Operatori kombëtar hekurudhor Deutsche Bahn tha se do të anulojë trenat në distanca të gjata në zona me goditje të forta siç janë rajonet bregdetare nga mesdita e tutje. Qytetet e prekura përfshijnë Emden dhe Norddeich në veri-perëndim, qytetin verior të Kiel. Nga orët e para të pasdites, shërbimet rajonale të trenave u prekën shumë. Një ndeshje Bundesligës mes Borussia Moenchengladbach dhe Këln është anuluar në qytetin perëndimor të Këlnit.