Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

Picture of INA
INA

17/06/2024

Sudani po përballet me një zi buke që mund të bëhet më e keqe se çdo gjë që ka parë bota që nga Etiopia 40 vjet më parë, kanë paralajmëruar zyrtarët amerikanë, pasi dërgesat e ndihmave vazhdojnë të bllokohen nga ushtritë ndërluftuese, por furnizimet me armë për të dyja palët vazhdojnë të rrjedhin.

Me shumicën e vëmendjes së botës të përqendruar në Gaza, skenën e një urie tjetër të shkaktuar nga njeriu, Sudani është tashmë kriza më e keqe humanitare në botë dhe po rrëshqet drejt një fatkeqësie humanitare të përmasave historike, me shumë më pak mbulim mediatik dhe shqetësim global.

“Ne kemi nevojë që bota të zgjohet nga katastrofa që po ndodh para syve tanë,” u tha gazetarëve Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e SHBA në OKB.

Ajo po fliste ndërsa El Fasher, kryeqyteti i rajonit të Darfurit të Veriut dhe një ish qendër humanitare, u përball me muajin e dytë nën rrethimin nga Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF). RSF është një grup paraushtarak që ka luftuar kundër Forcave të Armatosura Sudaneze (SAF) që nga prilli 2023, kur një luftë për pushtet midis dy gjeneralëve rivalë, Abdel Fattah al-Burhan i SAF, sundimtari de facto i vendit dhe Mohamed Hamdan Dagalo i RSF-së, i njohur edhe si Hemedti, u përshkallëzua në një konflikt që ka ndarë vendin. Lufta civile ka vrarë tashmë 14,000 njerëz dhe ka detyruar 10 milionë të largohen nga shtëpitë e tyre.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi një rezolutë të hartuar nga Mbretëria e Bashkuar të enjten, duke kërkuar fundin e rrethimit të El Fasher, por luftimet u përshkallëzuan të premten me SAF që pretendoi se kishte zmbrapsur një sulm të madh të RSF-së, duke shkaktuar “humbje të mëdha”.

Shefja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, Samantha Power, tha se kishte shqetësime se çfarë do të ndodhte me njerëzit që strehohen në El Fasher nëse qyteti bie në duart e RSF. Kjo forcë është rekrutuar kryesisht nga milicitë Janjaweed, të cilët kryen masakra ndërsa luftonin në anën e qeverisë së Khartoum-it në gjenocidin e Darfurit nga 2003 deri në 2005.

“RSF ka plaçkitur sistematikisht magazinat humanitare, ka vjedhur ushqime dhe bagëti, duke shkatërruar objektet e magazinimit të grurit dhe puset në komunitetet më të cenueshme sudaneze”, tha Power.

Ajo shtoi se të dhënat aktuale sugjerojnë se kriza është “e krahasueshme dhe potencialisht më e keqe” se një zi buke e vitit 2011 në Somali që vrau një çerek milion njerëz.

“Unë do të shtoja se skenari më shqetësues do të ishte që Sudani të bëhej zija më vdekjeprurëse që nga Etiopia në fillim të viteve 1980,” shtoi ajo./abcnews.al

TË FUNDIT
10 orë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
11 orë
Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan
1 ditë
Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evorpian
1 ditë
Zyrtarët e lartë të BE-së do të bojkotojnë takimet jozyrtare të organizuara nga Hungaria
2 ditë
Dikur e quajti Trumpin idiot dhe Hitler, por sot ai e zgjodh kandidat për postin e zëvendëspresidentit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Zyrtarët e lartë të BE-së do të bojkotojnë takimet jozyrtare të organizuara nga Hungaria
1 ditë
Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evorpian
11 orë
Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan
10 orë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

LEXO MË SHUMË

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan

roberta metsola

Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evorpian

orban

Zyrtarët e lartë të BE-së do të bojkotojnë takimet jozyrtare të organizuara nga Hungaria

J D Vance Trump

Dikur e quajti Trumpin idiot dhe Hitler, por sot ai e zgjodh kandidat për postin e zëvendëspresidentit

Dallas Alexander

Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

bota-rrezik globi toka

Aktualisht 8 miliardë njerëz popullojnë globin, ja në çfarë viti pritet të nisë rënia e popullsisë

Orban Putin

Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?

INFO

NA NDIQ