Suedia heq kufizimet e hyrjes për vendet e BE-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

9 Shkurt, 2022

Në një takim të jashtëzakonshëm të hënën, Qeveria suedeze vendosi të heqë të gjitha kufizimet e hyrjes nga 9 shkurti për vendet nordike dhe vendet e tjera të BE-së/Zonës Ekonomike Evropiane; në të njëjtin ditë që do të heqë gjithashtu pothuajse të gjitha rregullat dhe rekomandimet e saj për COVID-19 brenda vendit.

“Vendimi vjen pas një vlerësimi nga Agjencia e Shëndetit Publik të Suedisë se kufizimet e hyrjes nuk janë më një masë proporcionale e kontrollit të infeksionit”, thuhet në një deklaratë të qeverisë.

Heqja e kufizimeve të hyrjes është një lehtësim i madh për shumë udhëtarë, jo më pak për ata që jetojnë dhe punojnë në rajonet kufitare nordike. Vendimi i sotëm gjithashtu redukton barrën e Autoritetit Policor Suedez, që nuk ka nevojë më të lërë mënjanë staf për të kontrolluar certifikatat e COVID-19 në kufi”, thuhet më tej.

Sipas deklaratës, thuhet se kufizimet aktuale të hyrjes për vendet jo-BE/Zonës Ekonomike Evropiane do të mbeten në fuqi për momentin, “në përputhje me rekomandimet e BE-së në lidhje me hyrjen nga vendet e treta”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kasam

Zvicër: Gazetarit nga Gostivari, Kasam Selimit i digjet tërësisht vetura në autostradë

policia-italiane

Ngjarja e rëndë në Breshia të Italisë, viktima dhe autori nga Lezha

Rrahim musliu

Arrestohet mërgimtari në Serbi vetëm pse mbante flamurin kuq e zi

pasaporta-shqiptare

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë

avokatet shqiptaro - kanadez

4 vjet Shoqata e Avokatëve Shqiptaro-Kanadezë

vrasje

E rëndë në Itali/ Vritet me thikë 33-vjeçari shqiptar, arrestohet bashkatdhetari (EMRAT)

shkolla-nxenes-klasa

Nisin aplikimet për certifikimin e mësuesve shqiptarë në Diasporë

Europoli

Europol arreston 33 persona, mes tyre dhe shqiptarë – Sekuestrohen 18.5 milion euro

policia-italiane

Aksident i rëndë në Itali, 37 vjeçarja shqiptare përfundon në spital

INFO

NA NDIQ