Sulejman Ugljanin përsërit kërkesën: Boshnjakët të bashkohen në negociatat ndërmjet Serbisë dhe Kosovës

Picture of ina-online
ina-online

26/09/2023

Kryetari i Partisë së Veprimit Demokratik të Sanxhakut, Sulejman Ugljanin, në një konferencë për mediat në Novi Pazar ka shprehur shqetësimet për situatën e krijuar në Kosovë si dhe ka përsëritur për reciprocitet për boshnjakët dhe shqiptarët e Luginës.

Ja fjalimi i plotë:

Mund t’ju informoj vetëm se delegacioni ynë i Partisë së Veprimit Demokratik (SDA) të Sanxhakut nuk ka mundur të marrë pjesë dje në varrimin e policit të vdekur Afrim Bunjaku në fshatin Samodrezhë afër Vushtrrisë për shkak të kufijve të mbyllur dhe shfrytëzoj rastin të shpreh ngushëllimet e mia. në emër të SDA Sanxhakut familjes Bunjaku, dhe pasi të vendoset komunikimi do të dërgojmë delegacionin tonë për të “shnoshë kokën” siç themi këtu në Sanxhak.
Shprehim respektin tonë të madh për policin kosovar, Afrim Bunjaku, i cili vdiq duke mbrojtur rendin kushtetues të Kosovës.
Sa i përket këtij procesi të normalizimit të marrëdhënieve, pashë se tek qytetarët e Sanxhakut, njerëzit nuk e kuptojnë se çfarë do të thotë ky “procesi i Brukselit”.
Dua t’u them të gjithë qytetarëve se procesi i Brukselit është proces i realizimit të marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë me ndërmjetësimin e ndërmjetësuesit të Bashkimit Evropian, ambasadorëve të Quintit dhe përfaqësuesve të tjerë të bashkësisë ndërkombëtare. Që të mos ketë konfuzion, qytetarët mendojnë se ky është një proces i normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve, nuk është kështu, por dy shteteve.
Për këtë shkak, sepse në këtë shtet të Serbisë, ne si parti politike veprojmë përmes institucioneve të sistemit, kemi të drejtë të kërkojmë të përfshihemi në atë proces.
Prandaj kërkojmë zyrtarisht përfaqësuesit e Bashkimit Evropian Borel dhe Lajçak që në këtë dialog për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve ku jetojmë të përfshihen përfaqësues të organit më të lartë përfaqësues politik të boshnjakëve në Serbi, përkatësisht Këshillit Kombëtar Boshnjak dhe përfaqësuesve të Këshillit Kombëtar Shqiptar dhe përfaqësues të këshillave të tjerë kombëtarë, si dhe përfaqësues të këshillave të tjerë kombëtarë që janë të interesuar të marrin pjesë në këtë Proces të Brukselit.
Dhe në këtë kuptim ne protestojmë, po proteston SDA e Sanxhakut sepse përfaqësuesit evropianë favorizojnë pakicën serbe dhe kërkojnë status për minoritetin serb që nuk ekziston në Kushtetutën e Kosovës. Lajçaku dhe Boreli kërkojnë për pakicën serbe në Kosovë një status që nuk ekziston në Kushtetutën e Kosovës, ndërsa boshnjakët në Sanxhak dhe shqiptarët e Luginës së Preshevës, të cilët veprojnë përmes institucioneve të këtij shteti, pengojnë të drejtën e ushtrimit të të drejtat e parapara me Kushtetutën e Serbisë, duke përfshirë edhe nivelin e mesëm të qeverisjes, gjegjësisht krahinën është jonormale. Është e qartë se përfaqësuesit ndërkombëtarë për ndonjë arsye e vënë veten në shërbim të politikës serbomadhe.

Ai në konferencën për media tha se një kërkesë e tillë ka ardhur nga pakënaqësia me statusin e boshnjakëve në Serbi dhe se, siç tha ai, injorimi i tij do të “krijonte iluzionin se ata po ecin mirë, por nuk janë”.

Mund t’ju informoj vetëm se delegacioni ynë i Partisë së Veprimit Demokratik (SDA) të Sanxhakut nuk ka mundur të marrë pjesë dje në varrimin e policit të vdekur Afrim Bunjaku në fshatin Samodrezhë afër Vushtrrisë për shkak të kufijve të mbyllur dhe shfrytëzoj rastin të shpreh ngushëllimet e mia. në emër të SDA Sanxhakut familjes Bunjaku, dhe pasi të vendoset komunikimi do të dërgojmë delegacionin tonë për të “shnoshë kokën” siç themi këtu në Sanxhak.
Shprehim respektin tonë të madh për policin kosovar, Afrim Bunjaku, i cili vdiq duke mbrojtur rendin kushtetues të Kosovës.
Sa i përket këtij procesi të normalizimit të marrëdhënieve, pashë se tek qytetarët e Sanxhakut, njerëzit nuk e kuptojnë se çfarë do të thotë ky “procesi i Brukselit”.
Dua t’u them të gjithë qytetarëve se procesi i Brukselit është proces i realizimit të marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë me ndërmjetësimin e ndërmjetësuesit të Bashkimit Evropian, ambasadorëve të Quintit dhe përfaqësuesve të tjerë të bashkësisë ndërkombëtare. Që të mos ketë konfuzion, qytetarët mendojnë se ky është një proces i normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve, nuk është kështu, por dy shteteve.
Për këtë shkak, sepse në këtë shtet të Serbisë, ne si parti politike veprojmë përmes institucioneve të sistemit, kemi të drejtë të kërkojmë të përfshihemi në atë proces.
Prandaj kërkojmë zyrtarisht përfaqësuesit e Bashkimit Evropian Borel dhe Lajçak që në këtë dialog për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve ku jetojmë të përfshihen përfaqësues të organit më të lartë përfaqësues politik të boshnjakëve në Serbi, përkatësisht Këshillit Kombëtar Boshnjak dhe përfaqësuesve të Këshillit Kombëtar Shqiptar dhe përfaqësues të këshillave të tjerë kombëtarë, si dhe përfaqësues të këshillave të tjerë kombëtarë që janë të interesuar të marrin pjesë në këtë Proces të Brukselit.
Dhe në këtë kuptim ne protestojmë, po proteston SDA e Sanxhakut sepse përfaqësuesit evropianë favorizojnë pakicën serbe dhe kërkojnë status për minoritetin serb që nuk ekziston në Kushtetutën e Kosovës. Lajçaku dhe Boreli kërkojnë për pakicën serbe në Kosovë një status që nuk ekziston në Kushtetutën e Kosovës, ndërsa boshnjakët në Sanxhak dhe shqiptarët e Luginës së Preshevës, të cilët veprojnë përmes institucioneve të këtij shteti, pengojnë të drejtën e ushtrimit të të drejtat e parapara me Kushtetutën e Serbisë, duke përfshirë edhe nivelin e mesëm të qeverisjes, gjegjësisht krahinën është jonormale. Është e qartë se përfaqësuesit ndërkombëtarë për ndonjë arsye e vënë veten në shërbim të politikës serbomadhe”, ka theksuar Ugljanin.(INA)

TË FUNDIT
1 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
17 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
17 orë
Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit
17 orë
Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)

ME TE LEXUARA

17 orë
Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)
17 orë
Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit
17 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
1 ditë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
1 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
23 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

LEXO MË SHUMË

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

faton hajrizi

Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit

gazmend halilaj

Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)

faton hajrizi

Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it

vajzat diaspora

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

erkin morina

Flet miku i Faton Hajrizit: Ja çka më bën të dyshoj që ai mund të jetë gjallë

visa-circulation-schengen-600x360-1

Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

INFO

NA NDIQ