Sulm kamikaz në Iran, vriten 27 anëtarë të Gardës Revolucionare

0

Një sulmues kamikaz vrau të paktën 27 anëtarë të Gardës Revolucionare të elitës iraniane të mërkurën, tha agjencia e lajmeve Tasnim. Ngjarja ndodhi në rajonin juglindor ku forcat e sigurisë po përballen me një rritje të sulmeve të militantëve nga pakica myslimane sunite. Grupi sunit Jaish al Adl (Ushtria e Drejtësisë), i cili thotë se kërkon të drejta më të mëdha për pakicën etnike Baluchis, mori përgjegjësinë për sulmin, njoftoi agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve Fars.

Një bombardues vetëvrasës, që ngiste një automjet të ngarkuar me eksploziv, sulmoi një autobus që transportonte anëtarë të Gardës, tha agjencia në një deklaratë.

Një video e postuar nga Fars tregoi gjak dhe mbeturina në vendin e sulmit, në rrugën midis qyteteve të Zahedanit dhe Khashit, një zonë e paqëndrueshme pranë kufirit me Pakistanin, ku veprojnë militantët dhe kontrabandistët e drogës.

Shpërthimi ishte aq i fuqishëm saqë autobusi u shndërrua në një grumbull metali të shtrembëruar, siç tregoi një fotografi e botuar në Fars.

Ndërsa Jaish al Adl dhe grupe të tjera si ajo nuk konsiderohen si një kërcënim i madh për sigurinë, sulmi është një goditje e freskët ndaj imazhit të Rojeve, forcës më të fuqishme në Iran, e cila i raporton drejtpërdrejt udhëheqësit suprem Ajatollah Ali Khamenei.

Dymbëdhjetë anëtarë të Gardës ishin midis 25 vetë të vrarëve në vjeshtën e kaluar, në një sulm nga personat e armatosur në një paradë ushtarake në qytetin Ahvaz. Grupi militant Sunni, Shteti Islamik dhe një grup separatist arab morën përgjegjësinë për atë sulm.