Sulm me armë pranë një shkolle në SHBA, plagosen disa fëmijë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2023

Shtatë persona, duke përfshirë një djalë dyvjeçar, nënën e tij dhe katër adoleshentë, u plagosën nga plumbat në një rrugë në verilindje të Filadelfias, Pensilvani, sipas shefit të policisë së qytetit.

Një adoloshent ka marrë plagë të rënda, ai ndodhet në spital në gjendje kritike, tha Danielle Outlaw.

Viktimat u qëlluan me armë zjarri pasditen e djeshme, pak para orës 18:00 (me orën lokale), disa qindra metra larg një shkolle fillore, tha Outlaw, duke sqaruar se incidenti nuk ka nisur aty.

“Si vetë prind, e kuptoj frikën e njerëzve”, tha shefi i policisë së Filadelfias, pa dhënë detaje se kush hapi zjarr dhe pse.

Në SHBA është kthyer në një problem madhor përhapja e gjerë e armëve të zjarrit dhe lehtësinë me të cilën amerikanët mund të kenë akses në to.

Vendi ka më shumë armë se banorë; një në tre të rritur zotëron të paktën një armë dhe një në dy jeton në një familje me të paktën një armë.

Në krahasim me vendet e tjera të zhvilluara, në SHBA numri më i lartë i vdekjeve vjen si pasojë e sulmeve me armë nga 40.000 deri në 50.000 vrasje në vit. /abcnews.al

TË FUNDIT
3 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
1 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
2 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
2 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë
3 ditë
Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

ME TE LEXUARA

1 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
3 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

LEXO MË SHUMË

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

Biden

Biden përpiqet të bindë G7 të përdorë pasuritë ruse të ngrira në perëndim si ndihma për Ukrainën! Propozimi arrin deri në vlerën 50 miliardë dollarë

INFO

NA NDIQ