Sulme intensive në Bakhmut, Ukraina: Nuk do të dorëzohemi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Ushtria e Kremlinit ka intensifikuar sulmet në qytetin e Bakhmut, duke shkaktuar dëme të mëdha, por pa arritur të marrë qytetin ndërkohë sulme me dronë kamikazë janë kryer edhe në Luhansk.

Sirenat e alarmit ajror janë dëgjuar edhe në Kiev. Forcat ruse kryen sulme të pamëshirshme në ditën e parë të Marsit në qytetin e vogël lindor të Ukrainës, Bakhmut, në përpjekje për ta rrethuar atë.

Ata shkatërruan dhe dogjën ndërtesat, duke e shndërruar qytetin në vend të braktisur. Megjthatë, banorët, të cilët janë përafërsisht 70 mijë në këtë zonë, nuk heqin dorë nga shtëpitë e tyre

“Është e frikshme. Unë mezi i lëviz këmbët kur dal jashtë. Por për sa kohë që shtëpia ime është e paprekur dhe nuk jam lënduar, do të qëndroj këtu”. Ne nuk do të heqim dorë nga Bakhmuti. Ne do ta mbajmë atë deri në fund.

Agjencia e lajmeve Reuters shkruan se forcat ruse po bëjnë presion të madh nga veriu dhe jugu për të mbyllur edhe rrugën e vetme të mbetur, pas mbylljes së 3 të tjerave, megjithatë ky objekiv i tyre nuk u arrit.

Presidenti Volodymyr Zelensky, në një fjalim video të martën vonë tha se beteja për Bakhmut ishte më e vështira, porse mbrojtja e tij ishte thelbësore.

Më tej ai konifrmoi se intensiteti i luftimeve është në rritje.

Zona përreth Bakhmutit ka parë luftimet më të përgjakshme të kësaj beteje, pasi rsuër drejtoheshin nga Ëagner, dhe në front dërguan mijëra të dënuar të marrë nga burgjet. Mediat ukrainase, raportojnë për sulme edhe në zona të tjera të vendit.

Në rajonin e Luhanskut, numri i sulmeve me dronë kamikaze Lancet është rritur, sipas kreu të Administratës Rajonale Serhiy Gaidai. Ndërkaq, alarme për sulme ajrore ka pasur edhe në kryeqytetin e vendit në Kiev.

TË FUNDIT
12 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
13 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
16 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
18 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
18 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
18 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
18 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
18 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
16 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

LEXO MË SHUMË

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

INFO

NA NDIQ