Sulmet me drone po e bëjnë Putinin të flasë me vete, lufta po hyn në Rusi

INA
INA

02/08/2023

Kthimi i dronëve ukrainas mbi Moskë është një tjetër shenjë e një ndryshimi në mënyrën se si Ukraina po zhvillon luftën.

Ndërsa priten rezultatet e kundërsulmimit në vendin e pushtuar – në momentin që fronti duket i bllokuar për të dyja palët në konflikt, Kievi duket se synon të ndryshojë sa më shumë perceptimin e luftës duket e bërë të duket jo më thjesht një çështje “e brendshme” në Ukrainë, por edhe një temë që mund të ndryshojë jetën e përditshme të qytetarëve rusë.

Dronët që synojnë kryeqytetin e Federatës duket se në fakt kanë më shumë një synim psikologjik sesa një luftë të vërtetë. Sigurisht që tre avionë nuk mund të revolucionarizojnë një konflikt, veçanërisht nëse janë në një qytet që duket ende fort i largët nga fronti i luftës. Megjithatë, rritja e sulmeve të drejtpërdrejta ndaj Moskës kërkon që strategët rusë të mendohen dy herë.

Sulmet me dronë

Nga njëra anë, ukrainasit demonstrojnë një aftësi për të depërtuar në vend, fakt i cili pa dyshim nuk kalon pa u vënë re, pasi Moska është rreth 800 kilometra nga kufiri. Kjo nënkupton që forcat e Kievit janë në gjendje të godasin shumë thellë.Nga ana tjetër, ka problem sesi opinioni publik e percepton konfliktin, “operacionin special ushtarak” që duket gjithnjë e më afër kryeqytetit. Dhe kjo krijon në mënyrë të pashmangshme “çarje” në një opinion publik, i cili u duk se ishte qetësuar, pas më shumë se 500 ditësh lufte. Shumica mendon se është epamundur që konflikti të arrijë realisht në atdhe, me përjashtim të sulmeve që përfshijnë rajonet kufitare, pra, ata që janë afër vijës së parë të forcave.

Për sa i përket aspektit të parë, atij të përmirësimit të aftësisë së Ukrainës për të goditur me dronë në territorin rus, duhet thënë se sulmi i fundit, ai i së dielës mbrëma, nuk ishte as i pari dhe as më i rrezikshmi. Përshkallëzimi, siç u përmend më lart, filloi në maj, ndonëse kishte dëshmi të sulmeve të tilla edhe në muajt e mëparshëm. Sulmi i drejtpërdrejtë kundër Kremlinit veproi si një pike kthese, një imazh që tregonte vrimën e parë vërtet të madhe në mburojën që mbrojtja ruse kishte vendosur mbi Moskë. Më pas, nga maji deri në korrik, një seri sulmesh alarmuan të gjithë rajonin e kryeqytetit.

Akte terroriste

Ministri Sergei Shoigu njoftoi se, në funksion të “zhvillimeve të fundit”, ushtria ka marrë “masa të mëtejshme për të përmirësuar mbrojtjen nga sulmet ajrore dhe detare”. Dhe në këtë drejtim, nuk duhen nënvlerësuar lajmet bashkëkohore të ofruara nga kanali Mash sipas të cilave janë ngritur barriera lundruese për të mbrojtur urën e Kerçit. Shërbimet sekrete të Moskës, për momentin, nuk duket se kanë asnjë dyshim: dora e Perëndimit qëndron pas përmirësimit të aftësive sulmuese të Ukrainës.

Për këtë është i bindur sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Nikolai Patrushev, sipas të cilit “Shtetet e Bashkuara dhe satelitët e tyre, duke kuptuar se Rusia është e pamundur të mposhtet vetëm me veprime ushtarake, kanë filluar të përdorin metoda terroriste”.

Lufta në Moskë

Tema e sulmit terrorist lidhet më pas me aspektin e dytë, atë psikologjik. Kievi nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin në Moskë. Megjithatë, fjalët e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në një video-mesazh lënë pak dyshime për përgjegjësinë e dronëve mbi kryeqytetin rus. “Pak nga pak, lufta po kthehet në territorin rus, në qendrat e saj simbolike dhe bazat ushtarake, dhe ky është një proces i pashmangshëm, i natyrshëm dhe absolutisht i drejtë”, tha Zelensky. Dhe ky duket të jetë një mesazh shumë i qartë për atë që ndodhi mbrëmjen e së dielës. Në të njëjtën kohë, është interesante kur thuhet nga inteligjenca britanike, e cila në Twitter jep llogarinë e saj të përditshme të zhvillimeve në frontin ukrainas. “Rritja e mundësisë për t’u detyruar për të luftuar, sulmet me dron në Moskë, niveli i jashtëzakonshëm i represionit të brendshëm dhe rebelimi i fundit i Wagnerit nxjerrin në pah paaftësinë e shtetit rus për të izoluar popullsinë nga lufta”, shkruante inteligjenca e Londrës. Dhe kjo na bën të kuptojmë edhe peshën psikologjike të këtyre sulmeve, të cilat tregojnë një “fortesë ruse” gjithnjë e më pak të papërshkueshme nga pasojat e pushtimit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

lavrov

Lavrov: Do të vij në Shkup për takimin e OSBE-së, nëse Bullgaria hap hapësirën ajrore

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Lufta në Ukrainë do të marr fund, zbulon një burim i CIA-s

anijet-det

Cisterna izraelite rrëmbehet në brigjet e Jemenit

wagner rusi

Një mobilizim i dytë? Rusia ka problem me ushtarët në Ukrainë

gomat

Gjermania vendosi: Ndalohen gomat M+S

zelenski

Zelensky kërkon rizgjedhjen, por a mund të votojë Ukraina?

gaza

Pas më shumë se 7 javësh, mbërrijnë kamionët e parë me ndihma në veri të Gazës

INFO

NA NDIQ