Sulmi me dron: Rusia akuzon SHBA-në: Kievi zbaton planet e tyre

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/05/2023

Uashingtoni është “padyshim” pas tentativës së dyshuar për vrasjen e Vladimir Putinit, ka thënë Kremlini. Rusia ka opsione të shumta përgjigjeje dhe nuk pranoi të komentojë nëse Volodymyr Zelensky ishte një objektiv legjitim, thuhej më tej në deklaratë.

Kremlini pretendoi se SHBA-ja po zgjidhnin objektivat dhe Ukraina thjesht po zbatonte planet amerikane, pa ofruar prova. Që Kievi dhe Uashingtoni të përpiqeshin të mohonin incidentin ishte “absolutisht qesharake”, tha Kremlini. Ndërkohë vetë Zelensky dhe zyra e tij kanë thënë se Kievi nuk kishte asnjë lidhje me incidentin.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

Makron Macron

Macron ia thotë në sy udhëheqësve evropianë: Rusia nuk duhet të fitojë!

rishi-sunak

Britani, kryeministri pezullon anëtarësimin e një deputeti në parti shkaku i deklaratës islamofobike

orban

Hungaria pritet të rafitikojë pranimin e Suedisë në NATO

rusia moska

Qeveria amerikane ka sanksionuar anëtarët e një grupi të lidhur me Rusinë për “operacione të destabilizimit” të dyshuar në Moldavi

stoltenberg nato

Stoltenberg: NATO, e përkushtuar që Ukraina të triumfojë

biden-putin

Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

mark rutte biden

“Politico”: Mark Rutte gëzon mbështetjen e Biden për t’u bërë shef i NATO-s

rusia moska

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

INFO

NA NDIQ