Supermakina Lamborghini vjen me tre motorë elektrikë me 1000 kuaj fuqi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2023

Supermakina e parë hibride plug-in e Lamborghini, e cila do të zëvendësojë Lamborghini Aventador, do të ketë një motor të ri V12 të plotësuar nga tre motorë elektrikë, që prodhojnë një 1000 kuaj fuqi të kombinuar, duke e bërë atë Lambo më të fuqishëm të prodhuar deri më tani.

Supermakina, e koduar LB744, sjell një epokë të re të elektrifikimit për markën italiane, ndërkohë që lejon gjithashtu motorin e saj V12 të “jetojë”, në vend që të zhduket nga rregulloret gjithnjë e më të rrepta të emetimeve.

Ky V12 i ri, më i lehtë 6.5 litra është çelësi i performancës së PHEV, tha Lamborghini, i cili gjithashtu i ka kushtuar vëmendje të konsiderueshme mënyrës se si tingëllon. Ai peshon 218 kg, 17 kg më pak se V12 i Aventador, ndërsa ende prodhon 813 kuaj fuqi në 9250 rpm dhe 535 lb ft në 6750 rpm.

Kjo lejon që tre motorët 18,5 kg – dy që lëvizin boshtin e përparmë dhe një i montuar në kuti ingranazhi që lëviz në pjesën e pasme – të pajisen me ndikim minimal të peshës (një shifër totale nuk është dhënë ende) dhe për rrjedhojë performancën, me një prodhim të kombinuar prej 1000 kuaj fuqi. Njësia gjithashtu lëshon 30 % më pak emetime CO2 sesa termocentrali i Aventador Ultimae me 769 kuaj fuqi.

Këta motorë gjithashtu rrisin çift rrotullues të nivelit të ulët, me 258 lb ft të disponueshme menjëherë. Megjithëse shifrat e përshpejtimit nuk janë konfirmuar ende, kjo do t’i japë LB744 shpejtësi të jashtëzakonshme jashtë linjës, me gjasë me numra afër Lamborghini Veneno të edicionit special, i cili mund të arrijë 60 mph nga qëndrimi në vetëm 2,9 sekonda.

Energjia elektrike merret nga një bateri me jon litium 3,8 kWh, e montuar brenda tunelit të transmisionit për të mbajtur qendrën e gravitetit të makinës sa më të ulët që të jetë e mundur. Mund të karikohet ose përmes një rryme të jashtme 7 kW, e cila zgjat 30 minuta, ose me një kombinim të frenimit rigjenerues dhe motorit me benzinë, për të cilin Lamborghini pretendon se zgjat jo më shumë se gjashtë minuta.

LB744 madje ka aftësinë të funksionojë vetëm me energji elektrike, duke lëvizur rrotat e përparme kur udhëton, dhe të katër rrotat kur kërkohet fuqia (në varësi të modalitetit të drejtimit). Megjithatë, duke pasur parasysh madhësinë e vogël të baterisë, diapazoni i EV nuk pritet të jetë më shumë se pesë milje.

Duke qenë se kjo bateri zë dhomën e përdorur normalisht nga kutia e shpejtësisë, u zhvillua një e re më e vogël. Transmisioni automatik kompakt me tetë shpejtësi i LB744 me dy tufë – i cili ka vetëm 56 cm i gjatë dhe 75 cm i gjerë dhe peshon 193 kg – pozicionohet prapa V12, duke ndihmuar gjithashtu shpërndarjen e peshës.

LB744 do të jetë vetëm makina e dytë Lamborghini në rrugë që do të pajiset me një kuti marshi të montuar në mënyrë tërthore, pas Miura-s ikonike të vitit 1966.

Ai përdor një konfigurim të ndryshëm për Lamborghini Sián FKP 37 me funksionim të kufizuar dhe Lamborghini Countach LPI 800-4 hibride, të cilat kishin një superkondensator në një sistem hibrid të butë, duke rritur fuqinë pa aftësinë për të punuar vetëm me energji elektrike, bar në marshin e kundërt – një tipar që adopton LB744.

Më shumë detaje do të publikohen për zëvendësimin e Aventador në javët e ardhshme, por ai do të jetë “plotësisht i ri nga themeli”, tha më parë për Autocar shefi teknik Rouven Mohr.

Duke konfirmuar se ky do të jetë rasti edhe për vazhdimin e ardhshëm të Huracan-it, ai tha: “Nuk ka bartje nga asnjë makinë. Nga pikëpamja e modelit, të gjitha modulet përkatëse, që do të thotë motori, kutia e shpejtësisë, motori apo çfarëdo tjetër, gjithçka është e re”.

Mohr, shtoi: “Ju mund të jeni i sigurt se makina nuk do të jetë një zhgënjim në lidhje me emocionet. Ne do të përmbushim rregulloret, por do të përmirësojmë edhe emocionet. Unë mund ta garantoj këtë”. /Autocar

TË FUNDIT
2 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
2 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
2 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
2 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
2 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

ME TE LEXUARA

2 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë
2 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
2 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
2 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
2 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

LEXO MË SHUMË

tik tok

SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

Nvidia

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

google

Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10

Inteligjenca Artificiale IA

E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale

nasa2

NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

bill

Bill Gates po kthehet drejt armëve bërthamore

intelegjenca artificiale

Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve

whatsapp-main-600x360

WhatsApp sjellë një ndryshim tek storjet

nasa2

Astronautët e NASA-s bllokohen në anije, nuk mund të kthehen në Tokë

INFO

NA NDIQ