Sveçla për mediumin zviceran: Nuk frikësohemi nga Serbia

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/01/2023

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, gjatë një interviste për mediumin zviceran 20 minuten ka folur për zhvillimet e fundit në veriun e Kosovës, ku serbët lokal për 20 ditë gjatë muajit dhjetor kishin vendosur barrikada në shenjë pakënaqësie, pasi policia e kishte arrestuar ish-policin Dejan Pantiç, i cili dyshohet për sulmin e 6 dhjetorit në zyrën e KQZ-së në Veri.

Por, Sveçla ka theksuar se përkundër situatës së tensionuar, “nuk ishte i frikësuar”, kur është pyetur se “a e prisnit që Serbia të pushtonte Kosovën?

“Ishim dhe jemi të shqetësuar, por aspak të frikësuar”, tha Sveçla.

“Analiza e situatës bazohet në fakte dhe arsye ekzistuese. Por skenarët e paarsyeshëm nuk mund të përjashtohen plotësisht”, shtoi ai.

Ai ka theksuar se “aktualisht jemi dëshmitarë të një lufte në Evropë, në të cilën një despot ka ndjekur synime të errëta për Ukrainën dhe rajonin, duke kapërcyer vijat e kuqe që deri vonë dukeshin të paimagjinueshme”.

Ndërsa kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kishte theksuar se “kot u lodhën me barrikada, tash vetë po i heqin”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pasaporta

Dy muaj pritje për një pasaportë

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

Screenshot_2024-04-17-17-23-19-952_com.facebook.katana-edit

Glauk Konjucva në kafe me liderët e VLEN-it, në Çarshinë e Shkupit

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Peter Stano

BE: Serbia shkeli marrëveshjen, të lejojë menjëherë lëvizjen e lirë

IMG_1188

Serbia bllokon shtetasit e Kosovës edhe në Tabanoc

marshi

Marshit në Pejë i priu vajza e të ndjerës Gjyljeta Ukella

kufiri kroaci serbi

Kosova u bën thirrje qytetarëve të saj të shmangin “me çdo kusht” kalimin nëpër Serbi

INFO

NA NDIQ