Sveçla për “The Guardian” zbulon detaje për grupin terrorist dhe si ishte përfshirë Beogradi

ina-online
ina-online

28/09/2023

Kosova ka akuzuar Serbinë se qëndron pas një grupi paraushtarak që i ka zënë pritë një patrulle policore dhe është përleshur me forcat e Kosovës të dielën, shkruan britanikja Guardian.

Autoritetet në Prishtinë shfaqën një sërë armësh moderne të përdorura nga grupi, duke përfshirë dy makina të blinduara të prodhimit serb dhe një granatëhedhës, së bashku me një dokument që pretendonte të tregonte se granatahedhësi, i prodhuar nga Zastava Armaments, ishte furnizuar nga ushtria serbe, sipas një artikulli të Guardian.

Qeveria e Kosovës pohoi gjithashtu se udhëheqësi i grupit ishte një politikan i shquar serb i Kosovës besnik ndaj presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe se një nga tre luftëtarët paraushtarakë të vrarë të dielën ishte ish-truproja e Aleksandar Vulin, shefit të inteligjencës serbe, i cili është sanksionuar nga SHBA për korrupsion.

“Ky grup ka ardhur nga Serbia, ata trajnohen në Serbi, financohen dhe pajisen nga ushtria serbe dhe policia e saj”, tha ministri i Brendshëm i Kosovës Xhelal Svecla për Guardian.

“Një pjesë e armëve është marrë nga magazina e ushtrisë dhe u është dorëzuar terroristëve të ardhur në Kosovë nga Serbia”.

Sveçla tha se ministria e tij ndau provat me ambasadat dhe agjencitë perëndimore. “Ajo që ata donin ishte të pushtonin territorin e Kosovës dhe të hapnin një kanal të ri komunikimi, një rrugë të re nga Serbia në Kosovë”, tha ai dhe shtoi se qëllimi përfundimtar është ndarja e vendit.

Qeveria serbe mohoi përfshirjen në grupin e armatosur, por mbajti një ditë zie për tre të vdekurit.

Sipas Guardian, Vuçiq u përpoq të justifikonte veprimet e tyre duke pretenduar rrejshëm, në një takim me ambasadorin rus në Beograd, se qeveria e Kosovës po kryente spastrim etnik.

Kosova thotë se grupi drejtohej nga Milan Radoiçiq, nënkryetar i partisë Lista Serbe e mbështetur nga Beogradi, e cila dominon politikën në katër komuna me shumicë serbe në veri të Kosovës.

Sveçla tha se shërbimi inteligjent i vendit të tij beson se Radoiçiq, i cili është sanksionuar nga SHBA dhe Britania e Madhe, është plagosur dhe po shërohet në spitalin kryesor ushtarak në Beograd.

Pretendimi nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur. Radoiçiq nuk bëri një deklaratë publike, por ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, tha se video që tregon Radoiçiqin në mesin e pjesëtarëve të paraushtarakëve ishte një “mashtrim”.

Konflikti ndodhi në një kohë kur negociatat e ndërmjetësuara nga BE-ja që synonin normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve kanë ngecur, e cila, sipas interpretimit të Guardian, ndodhi për shkak se Vuçiq premtoi se nuk do ta njihte kurrë Kosovën, dhe për këtë arsye qeveria e Kosovës refuzoi të krijojë një gjysmë- shoqata autonome komunat serbe.

SHBA-të i mbështesin negociatat dhe deri më tani kanë qëndruar në anën e Evropës pasi fajin më të madh për dështimin e tyre ia kanë ngarkuar kryeministrit të Kosovës Aljbin Kurti. Por administrata Biden po heton përfshirjen e Beogradit në njësinë paraushtarake dhe po përpiqet të zbulojë misionin e saj, sipas gazetës britanike.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

collage-10-600x360

“Kjo është hajgare, unë nuk jam fetar hiç”- Sabit Geci mohon se e ndërroi emrin dhe fenë

IMG_6887

Aksident i rëndë në Kroaci, lëndohen katër shqiptarë

Fatmir Besimi

A do të bëhet edhe kryeministër, ja çka thotë Besimi?

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

collage-10-600x360

Ish-komandanti i UÇK-së, Sabit Geci ndërron emrin dhe fenë

Ana Baerbock

“Paqja në Ballkan varet nga një fije”- Gjermania shton trupat në Kosovë

Euro metali

Prodhonin dhe qarkullonin para false, arrestohen 6 persona në Prishtinë

lavrov

Çfarë ndodhi në Samitin e OSBE-së në Shkup, si ardhja e Lavrov shkaktoi përçarje

osbe shkup

Ndryshimet në komunikacion dhe shkurtimi i orarit të punës së disa institucioneve – gjithçka që duhet të dini për Samitin e OSBE-së në Shkup

INFO

NA NDIQ