SVP u kërkon votën shqiptarëve, duke lavdëruar dashurinë e tyre për veturat

Picture of INA
INA

15/08/2023

SVP-ja njihet si parti, e cila në të kaluarën nxiste atmosferë kundër kosovarëve me pamflete politike. Tani ajo po përpiqet të tërheqë votuesit me rrënjë në Ballkan në Cyrih me një listë të “Secondove” (brezi i dytë i të huajve). Dhe, këtë po e lidh me angazhimin e saj të njohur në favor të veturave dhe çmimeve të ulëta të benzinës, transmeton albinfo.ch. Fjala është për qëndrimin kundërshtues që kjo parti ndaj masave për reduktimin e shfrytëzimit të benzinës dhe makinave private. Në këtë pikë kjo parti mendon se ka gjetur interesin e përbashkët me të huajt me origjinë nga Ballkani.

Siç dihet, që në vitin e largët 2011, SVP pati bërë fushatë kundër ballkanasve, konkretisht, kosovarëve. “Kosovarët po therin zviceranët”, ishte shkruar atëbotë në një pllakat të saj, dy muaj para zgjedhjeve, shkruan Aargauer Zeitung. Ndërsa, në vitin 2017, Gjykata e Lartë Federale pati dënuar sekretarin e përgjithshëm të atëhershëm të SVP-së dhe zëvendësin e tij, duke i shpallur fajtorë për veprën penale të diskriminit racor, sipas Kodit Penal.

Në zgjedhjet e vjeshtës së sivjetme, SVP-ja po mbështetet sërish te njerëzit me rrënjë ballkanike, por në një kah ndryshe. Siç ka shkruar të enjten gazeta “Tages-Anzeiger”, SVP e kantonit të Cyrihut po publikon një listë të “secondove” për zgjedhjet nacionale.

Sipas presidentit të partisë në nivel kantonal, Domenik Ledergerber, shumë nga kandidatët “Secondo” identifikohen me politikën e transportit që udhëheq SVP. Këta njerëz e vlerësojnë faktin që ne mbrojmë pronarët e automjeteve me naftë dhe benzinë ​​dhe luftojmë kundër kufizimeve në transportin privat”, ka thënë ai për gazetën.

Jo vetëm benzinë

Por SVP ka më shumë për të ofruar për Secondot e Ballkanit sesa thjesht benzinën, thotë Ledergerber. Të njëjtat vlera që mbron partia e tij janë të rëndësishme për shumë prej secondove: liria, siguria dhe stabiliteti ekonomik, transmeton albinfo.ch. “Shumë Secondos janë krenarë për Zvicrën dhe vlerësojnë që SVP kujdeset për vendin”.

Ai ende nuk ka bërë të ditur emrat e kandidatëve në listën Secondo. Por rreth një e treta e 25 të nominuarve i kanë rrënjët në Ballkan. Megjithatë, si kandidati kryesor parashikohet një politikan lokal me origjinë italiane.

Domenik Ledergerber kundërshton akuzën sipas së cilës SVP tani po konkurron për votën e atyre njerëzve kundër të cilëve ka bërë fushatë për vite me radhë – dhe në rastin e përmendur më sipër (lidhur me kosovarët) është dënuar si raciste nga gjykata më e lartë: “Ne gjithmonë kemi theksuar se SVP nuk ka asgjë kundër të huajve apo Secondosve, që janë integruar këtu, respektojnë vlerat tona, respektojnë ligjin dhe kontribuojnë në prosperitetin tonë”.

Arbër Bullakaj: Njerëzit nga komuniteti shqiptar, vështirë se do të votonin për SVP-në

Arbër Bullakaj, i cili kandidon për PS e St. Gallenit në Parlamentin Federal thotë fakti që SVP-ja tani po përpiqet të joshë votat e zviceranëve me rrënjë në Ballkan me një listë të dytë është “cinik dhe oportunist”, por nuk e habit atë. “Për të fituar vota, SVP nuk ka zgjedhur shumë”, përcjell albinfo.ch. Por Bullakaj e vlerëson të ulët potencialin e listës Secondo: “Shumë njerëz me rrënjë në Ballkan, veçanërisht nga komuniteti shqiptar, vështirë se do të votonin për SVP-në”.

Njëlloj e sheh çështjen edhe Përparim Avdili, kandidat për Parlamenti Federal dhe kryetar i FDP-së së Qytetit të Cyrihut. Ajo që e shqetëson më shumë atë në lidhje me listën e Secondove të SVP-së është se kandidatët shërbejnë vetëm si votues për mbledhur vota në listën kryesore të SVP-së dhe pa asnjë shans realist për t’u zgjedhur. Ndërsa në FDP, ai ka vepruar me vetëdije për t’u siguruar që njerëzve me prejardhje migrimi me histori të përshtatshme për partinë t’u jepej e njëjta mundësi si gjithë të tjerëve. “Partia e tij i vendos secondot në pozita premtuese të listës, në listën kryesore.”

Për Sanija Ametin, kandidate në zgjehdjet federale për GLP të Cyrihut, lista anësore përcjell edhe mesazhin se secondot nuk konsiderohen qytetarë të plotë. E njëjta gjë është edhe me fokusimin në temën e makinave. Në fushatat e votimit për ligjet për CO2 dhe mbrojtjen e klimës, SVP-ja ishte përpjekur tashmë në mënyrë specifike të mobilizonte votuesit me origjinë ballkanike që kishin frikë nga çmimet e larta të benzinës: “Ky reduktim i bashkëqytetarëve në klishenë e drejtuesve të makinave ka një komponent shovinist. »

Profesori Oliver Strijbis nga Universiteti i Cyrihut ka vite që hulumton qëndrimet politike të zviceranëve me prejardhje migrimi, transmeton albinfo.ch. Ai gjithashtu është skeptik në lidhje me potencialin e SVP-së së Cyrihut me listën Secondo: “Ne e dimë nga hulumtimet tona se ato grupe emigrantësh që ishin në qendër të fushatave të partive të krahut të djathtë kritike ndaj migrimit, si SVP, fillimisht priren nga e majta politikisht”.

Por, në thelb SVP ka nuhatur mirë. Sepse edhe ajo ka votues të mundshëm në mesin e popullatës me prejardhje migrimi.

“Vlerat materiale” të SVP-së kanë potencial

Profesori Oliver Strijbis nga Universiteti i Cyrihut ka vite që hulumton qëndrimet politike të zviceranëve me prejardhje migrimi. Ai gjithashtu është skeptik në lidhje me potencialin e SVP-së së Cyrihut me një listë Secondo: “Ne e dimë nga hulumtimi se ato grupe emigrantësh që ishin në qendër të fushatave të partive të krahut të djathtë kritike ndaj të huajve, si SVP, fillimisht priren te e majta politikisht”.

Por, në thelb partia e njohu saktë. se ajo gjithashtu ka votues të mundshëm në mesin e popullatës me prejardhje migrimi. Dallimet në preferencat politike midis popullsisë zvicerane me dhe pa sfond migrimi janë të vogla.

Të ballafaqohesh me sekondot ballkanikë mbi temën e drejtimit të një makine dhe çmimet e benzinës është reduktuese – por në mënyrë argumentuese jo krejtësisht absurde. Sepse në krahasim me popullsinë pa sfond migrimi, brezi i parë dhe i dytë i migrantëve vlerësojnë të ashtuquajturat vlera materialiste – si kostoja e jetesës, taksat, zhvillimi ekonomik – më shumë se vlerat postmaterialiste si ekologjia ose barazia gjinore. Këtu profili i SVP është i qëlluar.

Të nominuarit në këtë listë mund të marrin një numër votash nga rrethi i tyre i të njohurve, por nuk zënë vend në listën kryesore të SVP-së, transmeton albinfo.ch. Por SVP po rrezikon gjithashtu me listën e saj Secondo, thotë politologu Strijbis. Ne e dimë nga hulumtimi se kandidatët me emra që tingëllojnë si të huaj shlyhen më shpesh se mesatarja nga listat e SVP. Shumë votues të SVP janë kritikë ndaj migrimit dhe emigrantëve: “SVP rrezikon të ofendojë një pjesë të elektoratit të saj me një listë Secondo”.

Presidenti kantonal i SVP-së, Domenik Ledergerber, i sheh gjërat ndryshe: “Me listën Secondo, ne mund t`i tregojmë asaj pjese të elektoratit tonë që mund të ketë njëfarë skepticizmi se shumë Secondos të mirintegruar ndajnë vlerat e SVP-së”.

TË FUNDIT
32 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
9 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
15 orë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
16 orë
Burek King-u i shqiptarëve e humb betejën ligjore me Burger King

ME TE LEXUARA

16 orë
Burek King-u i shqiptarëve e humb betejën ligjore me Burger King
15 orë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
9 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
32 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër

burek king

Burek King-u i shqiptarëve e humb betejën ligjore me Burger King

nefail maliqi

Tribune de Genėve: Një gazetar shqiptar në Gjenevë kërkon ngritjen e bustit të heroit zviceran Guillaume Tell në Kosovë

Uljan Sharka

Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë

IMG_2979

Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës

IMG_2986

Kosova me 10 medalje në finalen e NEO – shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë

INFO

NA NDIQ