Sylvinho, mik te Rama: Për Shqipërinë kam dëgjuar për herë të parë në 2014 me Manajn

Picture of ina-online
ina-online

16/09/2023

Nuk ndodh shpesh të jesh në pozicion të tillë. Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Sylvinho u ndodh në një studio televizive me kryeministrin Edi Rama, pasi pranoi ftesën e këtij të fundit, ndërsa ishte bashkë me ndihmësit e tij, Zabaleta e Doriva.

Si mikpritës, Rama i pyeti sesi ndihen pas ndeshjes me Poloninë?

“Jemi ende disi të lodhur, apo jo djem? Gjithsesi, jemi të lumtur. Pamë një stadium të mrekullueshëm, dhe lojtarët tanë ishin protagonistë të vërtetë dhe dhanë shpirtin në fushë. Ia vlejti lodhja. Një mbrëmje e paharrueshme”.

Sylvinho tregoi se cila ishte një nga arsyet kryesore që e bëri të zgjidhte Shqipërinë.

“Unë mendoj, Edi, që kur më erdhi një ftesë për darkë me Presidentin e Federatës, gjëja e parë është që folëm italisht. Unë kisha pasur tanimë një përvojë te Interi dhe flisja italisht. Pas kësaj, nisa të shihja lojtarët shqiptarë që qarkullonin. Pashë që flisnin anglisht, spanjisht, italisht. Unë jam një njeri që komunikoj dhe mendova që aty do të mund të komunikoja me të gjithë futbollistët pa përkthyes, edhe në federatë me presidentin. Aty pata shtysë, shtysë të madhe. Pastaj, pas darkës, pasi pashë federatën u afrova edhe më shumë dhe, vërtet, nuk pata më dyshim. Fola me Dorivan, Paolo pranoi, për të ishte shumë mirë dhe pas kësaj ishte e lehtë”.

A kishte dëgjuar për Shqipërinë përpara sesa të merrte kombëtaren?

“Për Shqipërinë kam dëgjuar për herë të parë në 2014, me Manajn, kur e stërvita tek Interi. Ai ishte shumë I ri, 18 vjeç”.

Kryeministri e pyeti sesi ndihen Sylvinho dhe stafi në Shqipëri?

“Ndihemi mirë, me të vërtetë mirë. Ndihem si në Brazil. E kam mësuar menjëherë sesi jeni ju shqiptarët me miqtë. Ti je miku, ti duhet të ushqehesh, madje të ushqehesh mirë dhe I zoti I shtëpisë duhet të bëjë gjithçka për ty. E jashtëzakonshmë. Ndonjëherë thua me vete që nuk mund të jetë kështu, por është pikërisht kështu. Tirana është e bukur, ushqimi mjaft I mirë, peshku shumë I freskët. Për mua gjëja më e rëndësishme, dhe që I afrohet pak brazilianëve, është që miqësia krijohet shpejt”.

TË FUNDIT
20 orë
Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur
20 orë
Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri
20 orë
"Do largohem kur Reali të lodhet me mua", Ancelotti: Mbappe? Do t'i gjej një vend, do ta fus diku
2 ditë
“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij
2 ditë
A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”

ME TE LEXUARA

20 orë
Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri
20 orë
Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur
20 orë
"Do largohem kur Reali të lodhet me mua", Ancelotti: Mbappe? Do t'i gjej një vend, do ta fus diku

LEXO MË SHUMË

Hans flik hansi flick

Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur

keidi bare

Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri

anceloti

“Do largohem kur Reali të lodhet me mua”, Ancelotti: Mbappe? Do t’i gjej një vend, do ta fus diku

Netherlands' coach Ronald Koeman looks on during a press conference in Zeist on October 7, 2019, ahead of the Euro 2020 qualifying football match between Netherland and Northern Ireland on October 10. (Photo by Jerry Lampen / ANP / AFP) / Netherlands OUT

“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij

Kimmich Kimich

A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”

belingam anglia

Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët

jasir asani

klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

INFO

NA NDIQ