Sylvinjo: Ja si e zbulova Jasir Asanin

ina-online
ina-online

13/01/2024

Trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, Sylvinho Campos ka dhënë së fundmi një intervistë për medie-n portugeze “OGOL” ku ka folur në veçanti për kualifikimin e “kuqezinjve” në Europian.

Pasi nisi karrierën e tij si trajner te Lyon dhe Corinthians, Sylvinho bëri një kthesë 360 gradë në karrierën e tij dhe pranoi projektin shqiptar. Muaj më vonë, trajneri “korri” të mirat e skuadrës së tij, duke u kualifikuar në Europian si kryesues i Grupit E, ku përfshiheshin edhe skuadra si Çekia dhe Polonia, kjo e fundit, e cila mbeti jashtë EURO-s.

Sipas Sylvinhos, i cili ishte edhe asistent i Tite-s në ekipin brazilian, realiteti imponon sfida të ndryshme mes klubeve dhe skuadrave. Një nga misionet është shfrytëzimi sa më i mirë i teknologjive dhe të dhënave të reja në dispozicion.

Një rast tashmë i njohur në kombëtaren shqiptare ishte zbulimi i sulmuesin, Jasir Asani përmes bazës së të dhënave të Federatës Shqiptare të Futbollit. Procesi konsistonte në analizimin e videove të shkurtra, me karakteristikat e sportistit, më pas ndeshjet në televizion, më pas shikimin e atletit nga afër dhe në fund, vazhdimin ose jo me thirrjen.

“Sekreti është interpretimi i numrave. Mbledhja e numrave është e mrekullueshme. Evolucioni na ndihmon shumë dhe unë jam absolutisht në favor të tij. Tani të gjithë ne që punojmë në futboll duhet të jemi të përgatitur për të interpretuar numrat. Që atëherë, gjërat u bënë pak më të thjeshta. Nga vjen, si vjen, kush është kundërshtari, çfarë ndodhi, si ndodhi. Pastaj është koha për të filtruar dhe punuar në fushë”,-shpjegoi Sylvinho.

Me më shumë kohë mes ndeshjeve, Sylvinho shpjegon se një mori aspektesh hapen për t’u analizuar. Trajneri brazilian madje tregon se, shpesh, është e nevojshme të dish të vendosësh prioritete dhe të dish kur të ndalosh.

“Kjo të bën edhe më të çmendur (të presësh ndeshjet e kombëtares). Janë dy punë të ndryshme. Sporti është padyshim i njëjtë, por menaxhimi është i ndryshëm. Imagjinoni të keni një lojë shumë të përgatitur dhe të keni akoma një muaj punë pa futbollistët. Kështu që do të duhet të kërkoni mënyra të tjera të menaxhimit dhe madje të futeni në më shumë detaje”-deklaroi Sylvinho.

Trajneri 49-vjeçar foli edhe për disa nga dallimet kryesore mes punës së përditshme në klub dhe në ekipin kombëtar. Sylvinho tregon se procesi mësimor në klub është më i drejtpërdrejtë, ndërsa në kombëtare korrigjimet shpesh bëhen më shumë në bazë të bisedës dhe me asistencë audiovizive.

“Është e vërtetë që në një klub keni imazhe të koncepteve tuaja dhe asaj që dëshironi, stërvitjes së sportistit dhe gabimeve të atletit që stërvitet të nesërmen dhe pas ndeshjes ku ai ka gabuar apo jo. Pra, procesi i të mësuarit është më i shkurtër, megjithatë kur shkon në një kombëtare thua: ‘Nuk kam kohë’. Kështu që do të zhytem edhe më thellë në video”,-thotë Sylvinho.

Sipas trajnerit, ndryshimi i brezave luan një rol të rëndësishëm edhe në menaxhimin e një skuadre në ditët e sotme. Lojtarët e kombëtares shqiptare, për shembull, marrin udhëzime të drejtpërdrejta dhe të shkurtra, për të kursyer kohë dhe për të kuptuar më mirë.

“Të paktën gjysma e sportistëve do të kalojnë një proces korrigjimi (nëpërmjet) videove. Ky është një brez në të cilin qeniet njerëzore nuk lejojnë më shumë se dy, tre minuta video. Duhet të jesh shumë i saktë dhe të dish saktësisht në çfarë ta orientosh: “E di që skuadra juaj luan kështu, trajneri juaj ju kërkon këtë dhe atë.” Nga ana jonë duam të jemi të kujdesshëm me këtë gabim”,-vijon Sylvinho.

“Ne jemi të kujdesshëm që të mos hyjmë në metodologjinë e punëve të të tjerëve dhe sportisti duhet të kuptojë që ju e dini se çfarë po ndodh me të në anën tjetër. Është komplekse, është punë e vështirë, por është mënyra se si e gjeni veten në një kombëtare”, -përfundoi trajneri i kombëtares shqiptare. /SS

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dybala

Shënoi tre gola ndaj Torinos, Dybala: Te Roma shijoj të tashmen, dua të fitoj trofe!

Ilir-Daja-

Ilir Daja vazhdon kontratën me Ballkanin deri në vitin 2026

xhaka-zvicra

Xhaka: Jam shqiptar, me babë, babgjysh e gjak

Mesi ronaldo

Ronaldo apo Messi? Ja si përgjigjet Deco

zidane-1-600x360

Zidan: Rikthimi në Itali? Pse jo, çdo gjë mund të ndodh

Anceloti

Ancelotti shpjegon arsyen pse nuk e futi në lojë Arda Gulerin në ditëlindjen e tij

belingam real madrid

Reali marshon sigurt drejt titullit, kalohet edhe “pengesa” Sevilja

kristijan asllani

Shans i artë për Asllanin/ E konfirmojnë mediat italiane, mesfushori shqiptar piketohet titullar edhe në 3 duelet e ardhshme

luka modric

Refuzoi ofertën e Real Madrid, mediet kroate zbulojnë të ardhmen e Modric

INFO

NA NDIQ