SYRIZA: Mickoski po shkel Marrëveshjen e Prespës

Picture of INA
INA

17/05/2024

Partia opozitare greke SYRIZA dënon, siç thonë ata, shkeljen e re provokative të Marrëveshjes së Prespës nga kryetari i OBRM-PDUKM-së dhe mandatar i ardhshëm i Qeverisë së re, Hristijan Mickoski.

Nga atje kërkojnë që kryeministri i ardhshëm të harmonizojë pikëpamjet e tij me të drejtën ndërkombëtare.

Mickoski gjatë ditës së djeshme ka njoftuar se do të përdorë termat Maqedoni dhe Maqedoni, sepse në atë mënyrë, sipas interpretimit të tij të Marrëveshjes së Prespës, nuk ka shkelje.

Ish-partia qeverisëse në Greqi i kujton OBRM-PDUKM-së dhe Mickoskit parimin e së drejtës ndërkombëtare “pacta sunt servanda” (marrëveshjet janë të detyrueshme dhe duhet të respektohen), si dhe sanksionet e përcaktuara që dalin nga e drejta ndërkombëtare në rast të shkeljes së vazhdueshme të Marrëveshja e Prespës.

SYRIZA rikujton se “Marrëveshja e Prespës është pjesë e legjislacionit evropian dhe respektimi i plotë i saj është kusht i domosdoshëm për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE”.

“Në të njëjtën kohë ju kujtojmë dekretin amerikan të vitit 2021, i cili parashikon sanksione në rast të shkeljes së Marrëveshjes”, thonë nga SYRIZA.

TË FUNDIT
5 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
8 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
9 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

12 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
17 orë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
12 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
16 orë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
10 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
16 orë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
10 orë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
15 orë
OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit
10 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ