Tabletat e reja kundër koronavirusit, së shpejti pritet të dalin në përdorim

Kompania amerikane Merk ka dorëzuar aplikacionin për të miratuar tabletat e para kundër koronavirusit.

Agjencia amerikane për ushqim dhe ilaçe pritet ti jap dritë jeshile kësaj kompanie për të nisur shpërndarjen dhe shitjen e këtyre tabletave që janë me emrin MOLNUPIRAVIR.

Sipas ekspertëve bëhet fjalë për tableta jo shumë të shtrenjta që mund të ndihmojë dhe shërojë njerëzit nga ky virus. Administrata e presidentit Bajden ka bërë të ditur se miratimi pritet të ndodhë për disa javë.

Kjo tabletë pilulë duhet të merret në shtëpi dy herë në ditë për 5 ditë. (INA)