Tabletat kundër kancerit-çka janë dhe kur pritet të dalin?

Picture of ina-online
ina-online

07/08/2023

Ditët e fundit bota është rrethuar nga lajmet se shkencëtarët amerikanë kanë zhvilluar pilula (tableta) që kanë treguar rezultate të rëndësishme në trajtimin e llojeve të shumta të kancerit apo tumoreve malinje në testet paraklinike.

Për këtë flasin dhe shkruajnë ekspertë dhe gazetarë shkencorë nga të gjitha mediat.

Sipas një punimi të botuar në “Cell Chemical Biology”, një nga revistat më të mira në këtë fushë, shkencëtarët nga institucioni prestigjioz kalifornian për kërkimin e kancerit – City of Hope, në një studim paraklinik treguan se ilaçi i ri i kancerit vret qelizat e të gjitha tumoreve të ngurta, që u testuan, duke lënë qelizat e shëndetshme të padëmtuara.

Aktualisht është duke u testuar tek një numër të vogël pacientësh në fazën e parë të një prove klinike.

Ilaçi është emëruar AOH1996 sipas tre shkronjave të para të vajzës së vogël Anna Olivia Healy (1996), e cila në moshën 9 vjeçe vdiq nga sëmundja e një lloji të tumorit.

Profesoresha Linda Malkas, një shkencëtare në Departamentin e Diagnostifikimit Molekular dhe Terapisë Eksperimentale në Qytetin e Shpresës, punoi për zhvillimin e saj për njëzet vjet.

“Pilula jonë është si një stuhi që mbyll një terminal kyç të aeroportit, duke ndaluar vetëm fluturimet e atyre avionëve që bartin qeliza kanceroze”, tha Malkas, autorja kryesore e studimit të ri.

Si funksionon ilaçi i ri?

Proteina PCNA përsërit ADN-në kur dy qeliza formohen nga një qelizë, dhe gjithashtu merr pjesë në riparimin e dëmtimit të ADN-së.

Tre proteina PCNA bashkohen dhe rrethojnë molekulën e ADN-së si një unazë. Pjesa e jashtme e kësaj unaze ka vende lidhëse për proteina të tjera të përfshira gjithashtu në replikimin dhe riparimin e ADN-së.

Janos Terzic, kreu i laboratorit të kërkimit të kancerit në Fakultetin e Mjekësisë në Split, thotë se proteina PCNA është bërë objektivi i një ilaçi të ri sepse luan një rol të rëndësishëm në zgjidhjen e këtij konflikti.

Shkencëtarët testuan AOH1996 në më shumë se 70 linja qelizore kancerogjene dhe disa qeliza normale të kontrollit dhe zbuluan se ai vret në mënyrë selektive qelizat e kancerit duke prishur ciklin e tyre normal të qelizave riprodhuese. AOH1996 ishte efektiv në qelizat e rritura në laborator nga lloje të ndryshme kanceri, duke përfshirë kancerin e gjirit, prostatës, trurit, vezoreve dhe mushkërive./Index.hr

TË FUNDIT
18 minuta
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
21 minuta
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
2 orë
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq
3 orë
Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati
3 orë
Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

ME TE LEXUARA

16 orë
Shqipëria përshëndetet me EURO 2024, nuk pati fat përballë kampionëve
1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
14 orë
Sylvinho: Ishim në grupin e “vdekjes” por largohemi nga Europiani me kokën lart, të provojmë emocionet e Botërorit
1 ditë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
6 orë
Fillon procedura parlamentare për plotësimin e Ligjit për Energjetikën për uljen e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku
1 ditë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

daniel server

Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit

kirurg kozmetik

Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni

arme statistik

Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit

ora-rryma-evn-struja

Fillon procedura parlamentare për plotësimin e Ligjit për Energjetikën për uljen e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku

INFO

NA NDIQ