Tajvani përballet me tërmetin më të fuqishëm në 25 vite! Konfirmohen 7 të vdekur, mbi 700 të plagosur nga lëkundjet 7.4 ballë

INA
INA

03/04/2024

Tajvani është goditur nga tërmeti më i fortë në 25 vjet të mërkurën, një lëkundje me magnitudë 7.4 që tronditi bregun lindor të ishullit, duke rrëzuar shumë ndërtesa, duke shkaktuar rrëshqitje dheu dhe duke vrarë të paktën katër persona.

Tërmeti goditi në orën 7:58 të mëngjesit me orën lokale 18 kilometra (11 milje) në jug të qytetit Hualien dhe në një thellësi prej 34.8 kilometrash (21 milje), sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA. Ai u pasua nga disa pasgoditje të forta me lëkundje të ndjera në të gjithë ishullin.

Agjencia Kombëtare e Zjarrit të Tajvanit tha se të paktën 7 persona u vranë dhe 700 të tjerë u plagosën nga tërmeti. Vdekjet ndodhën në kontenë Hualien, ku një alpinist është mes të vrarëve. Zyrtarët janë ende duke mbledhur informacione për viktimat, tha AKU.

Raporte për dëme të mëdha janë shfaqur gjithashtu, me njerëz të bllokuar në ndërtesat e shembura në kontenë Hualien, mijëra shtëpi të mbetura pa energji elektrike dhe një autostradë kryesore përgjatë bregut lindor e mbyllur me trafik për shkak të rrëshqitjeve të dheut dhe shkëmbinjve, sipas zyrtarëve tajvanezë.

Zëdhënësi i Administratës Qendrore të Motit të Tajvanit paralajmëroi se pasgoditje të fuqishme deri në magnitudë 7 pritet të ndodhin deri në fund të javës.

Tërmeti shkaktoi paralajmërime fillestare për cunami në Tajvan, Japoninë jugore dhe Filipine, me dallgë më pak se gjysmë metri të vëzhguara përgjatë disa brigjeve dhe duke nxitur linjat ajrore të pezullojnë fluturimet. Megjithatë, të gjitha paralajmërimet për cunami u hoqën më vonë.

Në Tajvan, personeli ushtarak është dërguar për të ofruar ndihmën ndaj fatkeqësive dhe shkollat ​​dhe vendet e punës pezulluan operacionet pasi pasgoditjet goditën ishullin, sipas Ministrisë së Mbrojtjes.

Tajvani tronditet rregullisht nga tërmetet për shkak të vendndodhjes së tij në Unazën e Zjarrit të Paqësorit , i cili kalon rreth skajit të Oqeanit Paqësor dhe shkakton aktivitet masiv sizmik dhe vullkanik nga Indonezia në Kili.

Tërmeti i së mërkurës është më i forti që ka goditur Tajvanin që nga viti 1999 , sipas Administratës Qendrore të Motit. Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.7 ballë goditi 93 milje (150 kilometra) në jug të Taipeit, duke vrarë 2,400 njerëz dhe duke plagosur 10,000 të tjerë.

Ndërtesa të shembura, autostradë e dëmtuar

Të paktën 26 ndërtesa u shembën nga tërmeti i së mërkurës, 15 prej të cilave janë në kontenë Hualien, tha Qendra Qendrore e Komandës Emergjente të Tajvanit (CEOC). Ka raporte për njerëz të bllokuar në shtatë prej ndërtesave, shtoi CEOC.

Më shumë se 91,000 familje janë pa energji elektrike, sipas CEOC, i cili tha se kompania Taipoëer e ishullit e operuar nga qeveria po punon për të rregulluar problemin.

Pamjet e postuara në mediat sociale treguan disa ndërtesa të shembura në Hualien dhe banorët që ndihmonin njerëzit e bllokuar të arratiseshin përmes dritares së një kompleksi apartamentesh të dëmtuar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo pendarovski

Pendarovski: Ne nuk kemi nevojë të bëjmë një Kushtetutë të re

MEXHITI

Izet Mexhiti nga Berlini: Mërgata mposhti Jugosllavinë, andaj do ta mposhtë edhe BDI-në

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

INFO

NA NDIQ